Niels Schnecker, numit preşedintele CA al CFR SA

C.P.
Ziarul BURSA #Companii #Transporturi / 13 decembrie 2012

El a refuzat numirea

CFR SA a anunţat, ieri, că Adunarea Generală a Acţionarilor (AGA) a ales, conform Ordonanţei de Urgenţă 109/2011, noul Consiliu de Administraţie (CA) al companiei, structură care va fi condusă de Niels Schnecker, în calitate de preşedinte.

Niels Schnecker este realizator de programe la postul Antena 3 şi managing senior partner la firma de consultanţă Schnecker van Wyk&Pearson.

Niels Schnecker a declarat, într-o intervenţie televizată, că se simte onorat de propunerea de a prelua conducerea CA al CFR SA, dar că va trebui să refuze oferta pentru că nu vrea să renunţe la cariera de om de televiziune.

Printre noii membri ai CA de la CFR, care vor avea un mandat de patru ani, se mai numără Cristian Ghibu, Isar Lucian, Sandu Dănuţ şi Jiru Enache. În prima şedinţă des­făşurată ieri la sediul CFR, Consiliul de Administraţie l-a numit pe Cristian Ghibu director general al companiei.

"Principala prioritate a conducerii manageriale va fi continuarea strategiei de redresare economică a companiei, proces destul de dificil, în contextul în care compania se număra printre principalele instituţiile de stat care înregistrau anual pierderi foarte mari", a declarat domnul Ghibu.

Prin aplicarea măsurilor de redre­sare economică, în pri­mele zece luni ale acestui an, datoriile totale ale companiei s-au redus cu 65,54%, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului trecut, când CFR SA înregistra datorii totale de 5,5 miliarde lei. Compania şi-a redus cheltuielile cu 15,65%, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2011, de la 2,49 miliarde lei la 2,10 miliarde lei şi a înregistrat un profit de 58 milioane lei, faţă de aceeaşi perioadă a anului 2011, când înregis­tra o pierdere de 18 milioane lei.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. pe fakebook scrie cineva ca cica si-a pus in loc sotia!!!.....???

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
eximbank.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0988
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3365
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5603
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8563
Gram de aur (XAU)Gram de aur667.3968

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb