Banca Centrală Europeană (BCE) ar putea reduce dobânda cheie de la 3,25%, la 2%, până în primăvara lui 2009, în contextul în care zona euro se confruntă cu recesiunea, estimează Organizaţia pentru Cooperare şi Dezvoltare Economică (OCDE), potrivit AFP.
De asemenea, OCDE estimează că situaţia din sectorul economic va impune "costuri bugetare considerabile" pentru guverne.
"Temperarea estimată a presiunilor inflaţioniste în următorii doi ani va permite noi reduceri ale dobânzii cheie, în intervalul următor", a anunţat OCDE, în cadrul ultimei sale prognoze economice. De asemenea, OCDE estimează că un nivel al dobânzii cheie de 2%, atins în primăvara lui 2009, ar putea fi menţinut timp de un an.
BCE a redus recent dobânda cheie la 3,25%, în contextul în care zona euro a intrat în recesiune, în al treilea trimestru.
Instituţia de la Frankfurt pregăteşte acum terenul pentru o nouă reducere, ce ar putea să aibă loc în 4 decembrie. Economiştii anticipează reducerea dobânzii cheie la 2,75%.











































