Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol (OPEC) a aprobat o scădere a producţiei cu 2,2 milioane de barili/zi, la finalul reuniunii de azi de la Oran (Algeria), potrivit unui comunicat al cartelului, citat de AFP.
Cele 12 ţări membre ale OPEC voiau să creeze o limită inferioară pentru preţul petrolului, care s-a diminuat cu mai mult de 100 de dolari, de la nivelul record de 147 dolari/baril din iulie.
Micşorarea plafonului de producţie survine după alte decizii asemănătoare luate la ultimele două reuniuni ale OPEC. În prezent, nivelul ţintit pentru producţia de petrol a cartelului este de 24,845 milioane de barili/zi.
Cererea mondială de petrol va scădea anul acesta pentru prima oară în ultimii 25 de ani, conform estimărilor Agenţiei Internaţionale pentru Energie (AIE), care a revizuit în scădere previziunile privind cererea, în contextul crizei economice globale.
"Cererea mondială de petrol va scădea, cel mai probabil, cu 0,2 milioane barili/zi, la 85,8 milioane barili/zi", potrivit raportului lunar al agenţiei.
"Credem că în 2009, cererea va creşte din nou la 86,3 milioane barili/zi ", totuşi sub estimările anterioare, a anunţat AIE. În raportul de luna trecută, oficialii AIE estimaseră o cerere de 86,2 milioane barili/zi în 2008 şi de 86,5 milioane barili/zi în 2009.

















































