Operatorii economici au exploatat anul trecut 13,57 milioane metri cubi de lemn

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #Bunuri de Larg Consum / 27 septembrie 2010

Operatorii economici atestaţi în exploatarea forestieră au exploatat anul trecut 13,57 milioane metri cubi de lemn, cu 2,9% mai puţin faţă de nivelul din 2008, cele mai mari volume fiind înregistrate în judeţele Suceava, Neamţ, Bacău şi Maramureş, potrivit datelor INS.

Astfel, judeţul Suceava a înregistrat cea mai mare pondere a volumului de lemn exploatat (12,4%), fiind urmat de judeţele Neamţ (8,1%), Bacău (6,1%) şi Maramureş (4,7%), anunţă Mediafax.

Distribuţia volumului de lemn exploatat pe regiuni de dezvoltare indică o concentrare mai mare în regiunile Nord-Est (30,5% din totalul volumului de lemn exploatat) şi Centru (18,4%) şi într-o proporţie mai mică în regiunile: Nord-Vest şi Vest cu 13,1% fiecare, Sud-Muntenia (9,8%), Sud-Vest Oltenia (8,0%), Sud-Est (6,6%) şi Bucureşti-Ilfov (0,5%).

Prelucrarea în cherestea a reprezentat principala destinaţie a lemnului rotund exploatat, în proporţie de 57,8% (12,14 milioane metri cubi), cu 1,1 puncte procentuale mai puţin faţă de anul 2008.

După specie, cel mai mult lemn exploatat a fost cel de răşinoase, urmat de cel de fag şi de stejar.

veolia.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0890
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3140
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4821
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8317
Gram de aur (XAU)Gram de aur622.5801

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb