ORBAN DESPRE CANDIDATURA LUI CIOLOŞ LA EUROPARLAMENTARE:  Suntem într-o democraţie, oricine poate să candideze

E.A.
Politică / 14 ianuarie 2019

Ludovic Orban (Sursa foto: Twitter)

Ludovic Orban (Sursa foto: Twitter)

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat, referindu-se la candidatura fostului premier, Dacian Cioloş la alegerile europarlamentare, că oricine vrea poate să candideze, subliniind, însă, că "problema este şi cu ce program vine, cu ce experienţă vine în spate".

"Suntem într-o democraţie, oricine vrea să candideze poate să candideze, problema este şi cu ce program vine, cu ce experienţă vine în spate, cu ce afiliere politică la nivel european vine în spate, iar, din punctul meu de vedere, PNL este partidul care are cu adevărat capacitatea de a îmbunătăţi imaginea României la nivel european şi de a susţine interesele României la nivel european", a declarat Ludovic Orban, potrivit Agerpres.

Fiind întrebat dacă PNL ia în calcul un "pact de neagresiune", având în vedere că pentru alegerile europarlamentare vor exista mai multe formaţiuni de dreapta cu candidaţi proprii, acesta a spus: "Cu siguranţă, de altfel vedeţi foarte bine că, cel puţin la nivelul actorilor politici din Parlament, a formaţiunilor de opoziţie, există un dialog, o cooperare, o coordonare a acţiunilor, care va funcţiona şi în alegerile pentru Parlamentul European, sunt convins că va funcţiona şi pentru alegerile prezidenţiale".

"La urma urmei, cel puţin obiectivul PNL este acela de a arăta în aceste alegeri pentru Parlamentul European că PSD nu mai are nicio legitimitate pentru a conduce România şi pentru a se mai afla la guvernare", a mai declarat Orban.

Fostul premier Dacian Cioloş susţine că a fost dificilă decizia de a candida la alegerile europarlamentare din acest an, dar a realizat că "trebuie să începem să ieşim din ceaţa toxică pe care unii vor să o aştearnă peste ţară".

Comanda carte
danescu.ro
eximbank.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0290
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3430
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3511
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8984
Gram de aur (XAU)Gram de aur476.7638

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb