Orchard (Moody"s): Nu cred că România va adopta euro în următorii 10 ani

F. A.
Macroeconomie / 7 decembrie 2009

Şansele ca România să adopte euro în calendarul stabilit sunt mici, din cauza problemelor fiscale structurale şi a faptului că voinţa politică în acest sens este slabă, a declarat pentru NewsIn analistul Moody"s, Kenneth Orchard, care crede că statul nu va trece la euro în următorii 10 ani.

"Şansele ca România să intre în zona euro la orizontul lui 2014 sunt mici. Eu nu cred că România va adopta euro în următorii 10 ani, deoarece are probleme fiscale structurale care vor continua, iar Comisia Europeană şi Banca Centrală Europeană (BCE) vor fi stricte în acest sens", a afirmat Orchard.

Pe de altă parte, el susţine că în România nu este vizibilă "voinţa politică" de a corecta dezechilibrele economice în scopul adoptării euro.

"Teoretic este posibil ca România să ajusteze deficitul bugetar spre limitele impuse de UE, dar nu văd asemenea voinţă. Nici clasa politică, nici populaţia nu par să-şi dorească asta. În unele ţări, adoptarea euro are importanţă în plan politic. De exemplu în Estonia, unde guvernul a făcut reforme pentru a putea adopta euro. În România nu există o dezbatere în acest sens", a menţionat analistul Moody"s.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

31 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0985
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4743
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8335
Gram de aur (XAU)Gram de aur601.0836

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb