România va avea o creştere economică între 0,5% şi 2% în 2010, cu un PIB potenţial de 3-4%, însă motoarele creşterii economiei se vor schimba, în condiţiile unui acces mai scăzut la resurse externe, a declarat azi economistul-şef al Băncii Mondiale în România, Cătălin Păuna, conform NewsIn.
"Motoarele creşterii economice se vor schimba, după ce resursele externe nu vor mai fi acolo şi vor trebui mobilizate sursele interne. Pe termen scurt, cred că PIB-ul potenţial este de 3-4 procente" , a declarat Păuna.
În opinia sa, România ar putea înregistra anul viitor o creştere economică cuprinsă în intervalul 0,5%-2%.
"Anul viitor va fi un efect de bază cu rol important. Mă aştept ca primul trimestru de creştere economică la nivel anualizat să fie trimestrul 2", a mai declarat Păuna.

















































