Petrisor Peiu a comentat pe Facebook situaţia politică actuată, în contextul formării noului guvern.
În opinia sa, Nicuşor Dan şi PSD s-au plasat într-o poziţie dificilă, propunând un cabinet care nu dispune de susţinerea necesară în Parlament, conform aceleiaşi surse. Singura cale de ieşire identificată de Peiu ar fi ca AUR să voteze învestirea guvernului, însă el apreciază că un astfel de vot ar echivala cu prăbuşirea partidului, potrivit postării citate.
Politicianul formulează şi o întrebare retorică pe care o consideră logică: de ce s-ar autodistruge AUR pentru a salva PSD, conform aceleiaşi surse.




















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 09:12)
Ca să râdem de ei.
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.06.2026, 09:47)
in acel moment AUR se prabuseste . iar conducatorii lui devin fara coloana vertebrala adica nevretebrate politice/Acum este un moment al adevarului .PNL s-a extras din acesta minciuni nicusoriana .restul nu au alta varianta decit sa isi dea mina .