Piaţa cimentului din România va stagna în 2009

F. A.
Macroeconomie / 20 februarie 2009

Piaţa de ciment din România va stagna în 2009 deoarece lipsa lichidităţilor şi accesul dificil la produsele de finanţare vor avea un impact important asupra consumului, a declarat pentru NewsIn preşedintele CIROM, Mihai Rohan.

Anul trecut, producţia totală de ciment a fost de 10.703.000 tone, în creştere cu 6,4% faţă de 2007 (10.061.000 tone), potrivit Organizaţiei Patronale a Producătorilor de Ciment şi altor produse minerale pentru construcţii din România - CIROM. Livrările interne au fost de 10.588.000 tone anul trecut, mai mult cu 8,6% comparativ cu 2007, când s-au înregistrat 9.754.000 tone.

"Şi în anul trecut, industria cimentului a continuat ritmul ascendent început cu câţiva ani în urmă, însă creşterea a fost mult mai redusă. Dacă în anul 2007, producţia de ciment a înregistrat o creştere record de aproximativ 24%, în 2008 această creştere a fost de numai 6,4%. Consumul de ciment a crescut cu 12% şi, astfel, s-a ajuns la 516 kg/cap de locuitor. În 2009, vom asista la o stagnare a pieţei de ciment. Lipsa lichidităţilor şi accesul dificil la produsele de finanţare vor avea un impact important asupra consumului", a declarat pentru NewsIn directorul general al Carpatcement Holding, Mihai Rohan.

Pe termen scurt, se aşteaptă o reducere de activitate, în primul rând ca urmare a stagnării sectorului rezidenţial. În perioada următoare, dezvoltatorii se vor concentra pe finalizarea şi vânzarea proiectelor deja începute, în timp ce proiectele noi vor fi începute în măsura în care se vor găsi clienţi reali, nu potenţiali.

Comanda carte
Conferinţa BURSA “România – Strategia dezvoltării 2025”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

07 Mai. 2025
Euro (EUR)Euro5.0991
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4898
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4466
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9866
Gram de aur (XAU)Gram de aur487.1276

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
tibco.ro
energyexpo.ro
ccib.ro
antiquemarket.ro
thediplomat.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb