PNL îi solicită premierului demiterea ministrului Finanţelor

R.V.
Politică / 6 august 2018

Sursa foto: Twitter

Sursa foto: Twitter

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, i-a cerut premierului Viorica Dăncilă să îl demită pe ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, pe motiv că nu a prezentat raportul situaţiei fiscal-bugetare, care trebuia să stea la baza rectificării bugetare, potrivit News.ro.

"De asemenea, solicităm premierului să se întoarcă din concediu, bine ar fi să se întoarcă din concediu în 2020, dar mă îndoiesc că va face lucrul ăsta. Solicităm premierului să îl demită pe ministrul Finanţelor. Este inadmisibil să nu se respecte legea răspunderii fiscal-bugetară. Primul lucru pe care ar fi trebuit să îl facă premierul Vasilica Viorica Dăncilă ar fi fost să citească sau să pună pe cineva, pe vreun consilier, să îi citească legea responsablităţii fiscal bugetară, legea 69/2010, care stipulează foarte clar obligativitatea Ministerului Finanţelor ca până la sfârşitul lunii iulie să prezinte un raport privind situaţia economică şi bugetară pe primele 6 luni ale anului plecând de la execuţia bugetară", a declarat Ludovic Orban.

Liderul PNL reclamă faptul că Eugen Teodorovici nu a prezentat până astăzi raportul privind situaţia economică şi bugetară, precizând că la baza rectificării bugetare trebuia să stea acel raport.

"Nici până astăzi ministrul Finanţelor nu a prezentat acest raport privind situaţia economică şi bugetară. De altfel, în conformitate cu legea, la baza rectificării bugetare trebuie să stea în mod obligatoriu acest raport. Ca atare doamna Dăncilă a fost pusă să încalce legea şi să prezinte o pseudo-rectificare bugetară care nu se întemeiază pe prevederile legii şi pe adevărurile din economie, care nu are la bază această analiză, acest raport privind situaţia economică şi bugetară."

Totodată, preşedintele liberalilor susţine că Guvernul "este dator să spună românilor adevărul, iar adevărul din execuţia bugetară şi din raportul pe care trebuie să îl prezinte ministrul Finanţelor este un adevăr trist, că ritmul de creştere economică scade, că s-au crescut cheltuielile bugetare peste capacitatea reală de finanţare (...)".

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0736
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3612
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4336
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8607
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.1608

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb