Guvernul se va încadra în ţinta de deficit bugetar convenită cu FMI pentru finalul acestui an, de 7,3% din PIB, şi nu va depăşi cheltuielile prevăzute, însă autorităţile locale ar putea depăşi plafonul de cheltuieli stabilit, a declarat azi, pentru NewsIn, ministrul finanţelor, Gheorghe Pogea.
"Deficitul înregistrat în luna octombrie este chiar unul bun, datorat unui control mai bun al cheltuielilor cu bunurile şi serviciile şi a unor venituri mai mari la nivelul accizelor şi a impozitului pe venit. Categoric, ţinta de deficit bugetar nu va fi depăşită", a afirmat Pogea.
"La nivel guvernamental, noi avem un program pe care îl respectăm, iar singurul lucru care ar putea pune probleme este nivelul cheltuielilor făcute de autorităţile locale în ultimile două luni ale anului, care ar putea fi depăşite", a completat ministrul finanţelor.















































