Proprietarul MFK a acceptat noi acţionari ca să extindă rolul băncii în sistemul financiar rus

F.A.
Bănci-Asigurări / 23 decembrie 2009

Miliardarul Mikhail Prokhorov, considerat a fi omul cel mai bogat din Rusia, va împărţi cu mai mulţi alţi oligarhi ruşi proprietatea băncii MFK pe care o controlează, pentru a-i extinde rolul în cadrul sistemului bancar, potrivit unui comunicat al MFK, citat de AFP, informează NewsIn.

"Banca Mejdunarodnii Finanssovii Klub (MFK) anunţă crearea primului club bancar, sosirea de noi acţionari şi o metodă complet nouă de formare a capitalului", se arată în comunicat. Alături de Prokhorov, în acţionariatul MFK vor intra Alexandre Abramov, Souleiman Kerimov şi Viktor Vekselberg. Aceste 4 persoane figurează pe lista Forbes a celor mai bogate 100 de persoane din Rusia.

Banca de investiţii va avea ca obiectiv susţinerea firmelor ruseşti ca "să-şi regleze problemele cu datoriile", precum şi a guvernului, ca "să restructureze sistemul bancar rus", a declarat în comunicat preşedintele directoratului băncii, Alexandre Popov.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb