Guvernul a aprobat proiectul de hotărâre privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Agriculturii, Pădurilor şi Dezvoltării Rurale (MAPDR), care va aduce, în urma restructurărilor, economii la buget de 1,2 milioane lei lunar, potrivit datelor transmise de MAPDR.
După restructurarea numărului de direcţii generale şi direcţii, numărul posturilor de conducere se va reduce cu 36%.
Proiectul are în vedere adaptarea structurilor MAPDR şi a celor din subordine la accelerarea absorbţiei fondurilor europene, precum şi o mai bună corelare între departamentele ministerului implicate în aplicarea Politicii Agricole Comune.
O primă măsură este restructurarea întregului sistem al Autorităţii de Management a Programului Naţional de Dezvoltare Rurală (PNDR) prin organizarea unitară a acestuia, ca direcţie generală în minister cu compartimente teritoriale, fără personalitate juridică.











































