Reuniune a judecătorilor Curţii de Apel Bucureşti

T.B.
Miscellanea / 15 decembrie 2025

Reuniune a judecătorilor Curţii de Apel Bucureşti

Actualizare - Liana Arsenie a anulat şedinţa cu toţi judecătorii CAB

---

Magistraţii Curţii de apel Bucureşti se reunesc luni, 15 decembrie, la ora 12:00, după noile dezvăluiri făcute de judecătoarea Raluca Moroşanu şi după mai multe proteste declanşate ca urmare a problemelor dezvăluite recent din sistemul judiciar, transmite ziare.com.

Judecătoarea Liana Arsenie, preşedinta Curţii de Apel Bucureşti, a convocat toţi judecătorii instanţei la o întâlnire având ca temă „problemele reale” ale CAB, au declarat surse judiciare pentru G4Media. Săptămâna trecută, joi, 12 decembrie, aceasta a ţinut o conferinţă de presă extraordinară care a fost întreruptă de o declaraţie de protest a judecătoarei Raluca Moroşanu.

Întâlnirea de luni are loc după cinci zile consecutive de proteste în ţară, generate de documentarul Recorder privind abuzurile din justiţie, solidarizarea pentru libertatea de exprimare a judecătorilor, dar şi după declaraţiile judecătoarei Raluca Moroşanu de duminică, dintr-un interviu Recorder, în care a acuzat existenţa unor presiuni interne, lipsa de transparenţă în luarea deciziilor şi o concentrare excesivă a puterii în mâinile conducerii instanţei. Ea a cerut plecarea Liei Savonea din magistratură şi a vorbit despre şefa CAB că se crede invincibilă, afirmaţii pe care le-a făcut indiferent dacă ar putea să o coste excluderea.

Într-un interviu acordat Recorder, judecătoarea Raluca Moroşanu a susţinut că magistraţii de la Curtea de Apel Bucureşti nu mai sunt consultaţi în deciziile importante, că modificările legislative din 2022 au întărit controlul conducerii asupra instanţei şi că judecătorii ar fi trataţi „ca angajaţii unui SRL, unde patronul stabileşte şi ceilalţi se supun”.Moroşanu a cerut public modificarea legilor justiţiei şi a afirmat că actualul sistem favorizează frica şi tăcerea în rândul magistraţilor, susţinând că schimbările de complete şi organizarea activităţii ar putea influenţa actul de justiţie.

Sursele citate nu au precizat dacă întâlnirea convocată de conducerea CAB va aborda direct aceste acuzaţii sau dacă vor fi discutate măsuri concrete ca urmare a criticilor apărute în spaţiul public.

Până la acest moment, Curtea de Apel Bucureşti nu a oferit un punct de vedere oficial.

Opinia Cititorului ( 16 )

  1. Șpăgari ordinari

    1. ....rezumat CV , dna. L.S. : ,...concurs SINGURA, ..., sot avocat jud.Ilfov , cu terenuri interlopi, ..., omisiuni in

      declaratia de avere ( " ...OMISIUNI " , ea care ii executata pe subalterni ptr. asa ceva !!! ) , solicitare apartament serviciu in hereastra de 380 mp. ( sa joace golf cu sotu' in sufragerie ,), si cate si mai cate... 

      DNA.PRESEDINTE DE CARE TREMURA TOTI !!!!!....., SA O SUN PE LIA ??!!!???, O FII DE ACORD ????

      soara garoiului semeon lucreaza la CAB cum a ajuns acolo? la scoala este clar pe locuri de rrrromi la fel ca si bronzata din Giurgiu pencea, dar la INM probabil niciunul din CAB nu a sustinut vreun examen de promovare ,voineag cu fata de interlop cu o diploma cumparata la colt de strada , oamenii astia ii apara si despagubesc pe hoti,intelopi .

    Vor sa bage totul sub pres...

    Eventual se va propune eliminarea dnei Morosanu din sistem. 

    Personaj odios, incalificabil ! Nu are ce sa caute în justiție.

    Ăstora le plătim privilegii exorbitante și cu care se țin cu dinții și unghiile de ele ? De ce măi Sorin Grindeanu, de ce măi Ciolacu, de ce măi veșnicul Predoiu ?

    Atentează la independența justiției.

    Imi vine sa vomit cand o vad pe AIA

    1. Prea putini au ieșit în stradă împotriva leprelor care protejează mafia... Ce jale suntem...

    Vad ca Sosoaca o sprijina pe individa asta, normal, si pe ea a facut-o scapata

    Judecătoarea USR (URĂ, SĂRĂCIE, RĂZBOI) Moroșanu a anulat înregistrările in dosarul Coldea...maimuțele cu buletin repeta in cor aceeași placa stricată! Vin rușii! Vin corupții!

    Bine că avem TVA și taxe...astea nu dor, DAR GARANTEZ IN 2026 CA VOR DUREA:))))) 

    1. Delir total.

      Ti-ai luat medicatia astazi? 

      „Ah, de ne-ar fi murit Domnul în Egipt! Acolo ne așezam lângă oale cu carne și mâncam pâine până ne săturam; dar ne-ați scos să murim aici de foame.”

      poporul evreu in desert catre Moise. 

      Morala, mai bine sclav la hoti si corupti cu burta plina decat liber si fara paine(taxe si tva, inflatie). 

      Asa au facut pcr=psd+aur sistemul incat multa lume depinde de ei, pensionarii, bugetarii, asistatii sociali, firmele capusa, angajatii din companiile de stat , specialii.  

      USR sunt in mare parte corporatisti, studenti si mici intreprinzatori, ong uri adica oamenii fara relatii. ca dc aveau relatii erau ori bugetari de lux ori patroni cu firme capusa ori politicieni ori speciali.  

      Oamenii fara relatii vor sistem curat fara coruptie, vor multinationale ca este singurul colac pt omul tanar fara pile la stat. ceilalti vor scopul scuza mijloacele, sa mulga sistemul.

      Nu poate un om așa limitat sa investească pe bursa. Daca stau bine să mă gândesc nici nu ar trebui să aibă dreptul pt. că în comunism e mai dificil.

      ...

      Ți și luat pastilele azi? Ce treabă are bursa cu cimentul?:))))

      Îți plac bananele, fii sincer...ți o dau și pe a mea!!! 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Ian. 2026
Euro (EUR)Euro5.0905
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3557
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4781
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8633
Gram de aur (XAU)Gram de aur621.3365

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
phoeniciahotels.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
phoeniciahotels.ro
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb