Noua echipă de conducere a Regiei Naţionale a Pădurilor - Romsilva şi rezultatele financiare ale societăţii pe anul 2008 vor fi prezentate joi, într-o conferinţă de presă.
De asemenea, directorul general al Romsilva, Florian Munteanu, va anunţa priorităţile şi programul de activitate al Regiei Naţionale a Pădurilor pentru anul 2009.
Şeful RNP a declarat recent că profitul regiei pe 2008 va fi mult diminuat din cauza faptului că nu a fost exploatată în totalitate masa lemnoasă aferentă anului de producţie.
În 2007, Regia a înregistrat o cifră de afaceri de 1,18 miliarde de lei şi un profit brut de 82 milioane lei, pentru 2008 conducerea estimând la începutul anului cifre similare cu cele din 2007.
Fondul forestier naţional este, în prezent, în suprafaţă de 6,48 milioane hectare, din care Romsilva administrează 3,6 milioane hectare de păduri proprietatea statului şi aproape un milion de hectare de pădure din proprietate privată.