Şerban Nicolae, nemulţumit de OUG pe Justiţie

P.E.
Politică / 15 octombrie 2018

Şerban Nicolae (Sursa foto: Twitter)

Şerban Nicolae (Sursa foto: Twitter)

Liderul senatorilor PSD Şerban Nicolae se declară foarte nemulţumit de proiectul de OUG prin care ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, vrea să modifice legile justiţiei în conformitate cu recomandările Comisiei de la Veneţia, apreciind că documentul apărut în spaţiul public este "ceva foarte bizar" şi că Toader ar trebui să explice parlamentarilor unde au greşit, ce anume ar fi inaplicabil şi de ce este nevoie de o ordonanţă de urgenţă.

Întrebat care sunt motivele pentru care consideră că Executivul nu ar trebui să adopte Ordonanţa. Şerban Nicolae a răspuns, "Nu în forma aceasta! Aşa cum a apărut ea în spaţiul public, mie mi se pare că e ceva foarte bizar. Dincolo de o chestiune care este absolut ridicolă, revocarea membrilor CSM cu votul judecătorilor sau al procurorilor provenind de la parchetele sau instanţele respective, dar după aceea să fie şi un vot în plenul CSM-ului, e un nonsens. Ori îl revocă pe membrul CSM cei care l-au ales, în aceleaşi condiţii, ori se mai pune problema să mai voteze şi plenul CSM-ului cu majoritate de voturi. E ilogic". El a subliniat că, dar dincolo de "chestiunea asta, care e flagrantă, iraţională", apar modificări care îl surprind total.

"În materie de răspundere a magistraţilor nu văd care este rostul acelei proceduri în care se angajează răspunderea magistraţilor doar dacă Inspecţia Judiciară conchide prin raportul său că e nevoie de aşa ceva. Or, nu ăsta a fost spiritul legii şi nu este nimic

neconstituţional în forma adoptată de Parlament!", a susţinut senatorul social - democrat, conform News.ro.

De asemenea, el remarcă şi faptul că "apare chestiunea fixării pe post a celor care au promovat la Parchetul General aşa cum ştim că au fost promovaţi în ultimii ani, ca şi cum sunt bine câştigaţi cei care au promovat pe vremea protocoalelor secrete şi a echipelor mixte la Parchetul General".

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. CALIBRAREA PLOILOR JUSTIŢIEI PE OMUL lui ...

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0717
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3254
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4055
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9461
Gram de aur (XAU)Gram de aur464.6380

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb