Conducerea Bursei din Sibiu a stabilit marja pentru contractul futures pentru indicele american Dow Jones, denominat în lei, la nivelul de 4%, valoarea marjei urmând să fluctueze pe paliere de preţ, a declarat astăzi, Darius Cipariu, directorul general adjunct al Sibex, potrivit NewsIn.
În actualul palier de 10.001 puncte - 11.000 puncte, valoarea marjei pe care trebuie s-o depună investitorii care vor să tranzacţioneze un contract futures pe indicele Dow Jones este de 400 lei. Marja urmează să crească în următorul palier de preţ, adică 11.001 puncte - 12.000 puncte, sau să scadă dacă contractul futures se va tranzacţiona sub nivelul de 10.001 puncte.
Lansarea pieţei spot şi a derivatelor pe Dow Jones vine în contextul în care bursa sibiană a primit recent toate aprobările necesare de la Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare (CNVM) şi a semnat un contract de sublicenţiere a indicelui Dow Jones Industrial Average cu CME Group şi Dow Jones Indexes.