Statul ar putea mări plafonul de garantare pentru Prima Casă

F. A.
Macroeconomie / 4 februarie 2010

Plafonul până la care statul garantează împrumuturile imobiliare pentru Prima Casă ar putea fi ridicat peste 60.000 de euro. Ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu, s-a întâlnit cu reprezentanţii bancherilor, care i-au făcut această propunere, iar proiectul va fi discutat săptămâna viitoare în şedinţă de Guvern, potrivit Antena 3.

"Va fi un program care va încuraja achiziţia de locuinţe. Căutăm soluţii ca să încurajăm mai mult achiziţia de locuinţe noi, dar în context european e foarte dificil", a afirmat Ministrul Finanţelor, Sebastian Vlădescu.

Cât despre relaxarea creditării în momentul de faţă, nici nu se pune problema. Bancherii susţin că în acest moment nu există clienţi noi.

"Toate băncile discută de fapt de menţinerea vechilor linii de credite sau de menţinerea în funcţiune a proiectelor de investiţii deja angajate, ceea ce e o mare problemă pentru economia românească", a precizat Vlădescu.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

21 Aug. 2025
Euro (EUR)Euro5.0578
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3387
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3890
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8482
Gram de aur (XAU)Gram de aur466.1103

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
oaer.ro
targulnationalimobiliar.ro
romaniansecuritysummit.com
romexpo.ro
connecting.careers
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb