SUA au devenit în 2009 cel mai mare producător de gaze naturale din lume, depăşind Rusia

F.A.
Macroeconomie / 12 ianuarie 2010

Statele Unite au depăşit anul trecut Rusia după volumul de gaze naturale extrase, devenind cel mai mare producător mondial, după ce au exploatat resurse neconvenţionale, în timp ce nivelul cererii din Rusia a scăzut, fiind afectat de declinul economic, relatează Bloomberg, conform NewsIn.

Producţia Statelor Unite a crescut cu 3,9% în perioada ianuarie-octombrie, la 519 miliarde metri cubi, potrivit ultimelor date ale Departamentului american al Energiei.

În acelaşi timp, producţia Rusiei, din care circa 4 cincimi provine de la grupul Gazprom, a scăzut cu 17% în perioada analizată, la 462 miliarde metri cubi.

"Nivelul redus al întreruperilor provocate de uragane şi creşterea semnificativă a producţiei în câmpurile continentale au contribuit la creşterea producţiei interne", a declarat agenţia americană pentru informaţii privind energia (EIA), din Departamentul Energiei.

40 de nopţi albe
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2460
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5503
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6318
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1231
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.4384

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb