Banca elveţiană UBS AG a anunţat azi că va concedia aproximativ 1.600 de angajaţi de la divizia sa de investiţii, după ce a raportat pierderi peste aşteptări în trimestrul patru din 2008, transmite AP.
Clienţii bogaţi ai băncii şi-au retras de la UBS 49 de miliarde franci elveţieni în trimestrul trei din 2008. Acţiunile UBS au scăzut cu peste 65% în ultimele 12 luni la bursa din Zurich, valoarea de piaţă a băncii elveţiene ajungând la 37,8 miliarde franci elveţieni.
Conducerea diviziei de investiţii a UBS este prinsă între presiunile acţionarilor, care cer reducerea costurilor, şi nemulţumirile angajaţilor, care se confruntă cu reducerea primelor. UBS a anunţat deja reducerea primelor pentru 2008, cu excepţia celor acordate brokerilor din Statele Unite, cu peste 80%, la mai puţin de două miliarde franci elveţieni.
UBS AG a raportat o pierdere de 8,1 miliarde franci elveţieni (6,9 miliarde dolari) în trimestrul patru din 2008, comparativ cu un deficit de 13 miliarde franci elveţieni în perioada similară din 2007.
















































