UE va accelera finanţarea proiectelor regionale

F. A.
Internaţional / 24 noiembrie 2008

Comisa Europeană va accelera plăţile către statele membre din unele fonduri destinate dezvoltării regionale şi ajutării inserţiei profesionale, în cadrul unui plan european de relansare care va fi prezentat miercuri, relatează AFP.

Aceste fonduri, care permit cofinanţarea proiectelor în cadrul politicii de coeziune a UE, reprezintă "un element-cheie" al acestui plan, pentru că "accelerând aceste plăţi, se restabileşte încredere, având în vedere că lipsa de încredere este acum o mare problemă", a declarat azi Dennis Abbott, purtător de cuvânt al Comisiei pentru politica regională.

Comisia va anticipa astfel plăţile care ar trebui să intervină la sfârşitul perioadei bugetare 2007-2013 - adică în 2013, chiar 2014 - odată realizate proiectele. Suma totală a politicii de coeziune UE pentru această perioadă este de 348 miliarde de euro.

Banii provin de la Fondul european de dezvoltare regională, care susţine realizarea infrastructurilor şi investiţiilor în producţiile care creează locuri de muncă şi din Fondul social european, care finanţează proiecte de inserţie profesională şi de formare.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

13 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0947
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4429
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6401
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8949
Gram de aur (XAU)Gram de aur727.9905

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb