Ungaria a început vaccinarea cu Sputnik V şi aşteaptă vaccinul chinezesc

J.P.
Internaţional / 11 februarie 2021

Ungaria a început vaccinarea cu Sputnik V şi aşteaptă vaccinul chinezesc

Ungaria a început joi vaccinarea cu vaccinul rusesc anti-COVID-19 Sputnik V şi aşteaptă să primească săptămâna viitoare 500.000 de doze din vaccinul chinezesc Sinopharm, a declarat şeful de cabinet al premierului ungar Viktor Orban, Gergely Gulyas, relatează agenţia EFE, relatează Agerpres.

Ungaria, prima ţară din UE care cumpără vaccinul rusesc, a încheiat un contract pentru două milioane de doze de vaccin Sputnik V, suficiente pentru imunizarea a un milion de persoane şi livrabile pe parcursul următoarelor trei luni, dintre care circa 200.000 până la finele lunii februarie.

Guvernul condus de Viktor Orban a acuzat de mai multe ori Uniunea Europeană pentru lentoarea procesului centralizat de achiziţie a vaccinurilor gestionat de Comisia Europeană, astfel că a decis să cumpere vaccinuri Sputnik V şi Sinopharm, în plus faţă de vaccinurile Pfizer/Biontech, Moderna şi AstraZeneca achiziţionate prin contractele încheiate de Comisia Europeană.

Gergely Gulyas a spus că săptămâna viitoare vor sosi în Ungaria 500.000 de doze din vaccinul Sinopharm, care va fi evaluat de autorităţile sanitare ungare înainte să înceapă administrarea lui. Guvernul de la Budapesta a comandat cinci milioane de doze de vaccin Sinopharm, a căror livrare preconizează să se desfăşoare până în luna mai.

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

02 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2556
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5142
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7432
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0797
Gram de aur (XAU)Gram de aur657.5752

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb