Cantitatea de gaze naturale depozitată în stocurile strategice poate asigura necesarul României pe următoarele şase luni, iar scăderea presiunii din sistem nu va afecta decât judeţul Galaţi, ce ar putea trece pe energie alternativă, a afirmat, pentru NewsIn, ministrul Economiei, Adriean Videanu.
"România are rezerve de gaze pentru următoarele şase luni, însă problema cu care ne confruntăm în acest moment este că nu puteam extrage din depozite decât 26 de milioane mc. Consumul de gaze al României este acoperit în acest moment din rezervele strategice, din extracţie - 33 milioane mc - şi din cantitatea de gaze care intră în ţară prin punctul de la Medieşul Aurit -2,5 milioane mc", a declarat Videanu, pentru NewsIn.
Ministrul Economiei a dat asigurări că în momentul de faţă întregul sistem la nivel naţional este echilibrat şi nu există probleme cu presiunea gazelor.
"Dacă industria chimică şi cea siderurgică ar fi funcţionat la capacitatea normală, am fi putut avea în acest moment probleme, întrucât era necesară folosirea unei cantităţi mai mari de combustibil alternativ pentru a acoperi deficitul necesar de 7 milioane mc, însă în acest moment situaţia este sub control. Între orele 8.00 şi 10.00 am reuşit să echilibrăm sistemul, astfel încât să nu avem probleme cu presiunea", a precizat ministrul.












































