Europarlamentarul PNL Virgil Popescu, fost ministru al Energiei, a declarat marţi că proiectul de la Mintia a fost deblocat şi pornit în timpul mandatului său, potrivit unui mesaj publicat pe Facebook.
Acesta a precizat că, odată ajunse la producţie normală, centralele de la Mintia şi Iernut vor furniza împreună peste 1.500 MW, iar această cantitate reprezintă aproximativ 20% din energia necesară Sistemului Energetic Naţional, conform postării de pe Facebook.
Fostul ministru a menţionat că, pe termen lung, producţia de la Mintia va contribui la facturi mai mici pentru români, deoarece fiecare megawatt generat în ţară înlocuieşte un megawatt scump din import, potrivit informaţiilor distribuite pe reţeaua de socializare.
„De unde vine energia electrică? Ce am construit pentru acest moment. Episodul 1. Mintia Mereu am fost omul soluţiilor. România trece printr-o secetă care a lovit direct producţia hidro de energie electrică. Se simte în sistem, se simte în îngrijorarea oamenilor, se simte în facturi. Dar înainte să ne panicăm, hai să vedem ce am construit exact pentru momente ca acesta în calitate de ministru al Energiei şi de unde o să ne vină energia electrică. Nu peste 10 ani, ci doar în câteva săptămâni sau luni”, scrie fostul ministru al Energiei pe Facebook.
Popescu a anunţat că, din septembrie, centrala de la Mintia va intra treptat în probe, conform calendarului agreat cu Transgaz şi Transelectrica, potrivit postării sale.
„La producţie normală, Mintia şi Iernut vor livra peste 1.500 MW, adică 20% din energia necesară în Sistemul Energetic Naţional. 20%. Nu e puţin lucru!”, spune fostul ministru pe Facebook.
Popescu a reamintit că proiectul Mintia a fost deblocat şi lansat sub conducerea sa la Ministerul Energiei şi a menţionat că, la preluarea mandatului, a fost acuzat că intenţiona să vândă centrala la fier vechi, conform informaţiilor de pe Facebook.
„Realitatea? Centrala, construită în anii '70, intrase în insolvenţă în 2019 şi fusese complet oprită în 2021. Un colos care nu mai producea nimic, doar pierderi - peste 685 de milioane de lei acumulate din perioada de insolvenţă şi conservare. În august 2022 am decis vânzarea prin licitaţie publică, cu condiţii clare pentru investitor: o centrală modernă pe gaz, în ciclu combinat, de 1.700 MW, pregătită să funcţioneze şi pe hidrogen. În 2023 am anunţat contractul de construcţie cu tehnologie Siemens. Rezultatul? Investitorul privat a dus proiectul la capăt în mai puţin de 3 ani - peste 1,2 miliarde de euro investiţi, cea mai mare centrală electrică pe gaze din toată Uniunea Europeană, pe un singur amplasament. Cea mai mare investiţie energetică din România de după Revoluţie”, precizează Virgil Popescu pe Facebook.
Fostul ministru a concluzionat că, pe termen lung, centrala de la Mintia va reduce costurile pentru consumatori, întrucât energia produsă intern înlocuieşte importurile scumpe, conform informaţiilor postate pe reţeaua de socializare.



















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 18.08.2026, 12:19)
In cateva saptamani realitatea poate fi alta.Viitorul e relativ,prezentul e mai sigur.Lauda de sine,nu miroase bine!