ASF: Piaţa asigurărilor din România raportează o creştere solidă, maturizare şi încredere sporită în capacitatea locală de absorbţie a riscurilor

I.S.
Comunicate de presă / 25 iunie, 15:45

 ASF: Piaţa asigurărilor din România raportează o creştere solidă, maturizare şi încredere sporită în capacitatea locală de absorbţie a riscurilor

Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) publică Raportul privind evoluţia pieţei asigurărilor în primul trimestru al anului 2025, potrivit unui comunicat emis redacţiei. Datele analizate indică o tendinţă de consolidare a pieţei, cu rezultate pozitive la nivelul volumelor subscrise, al profitabilităţii, al rezervelor şi al eficienţei operaţionale. Creşterea robustă a volumului de prime brute subscrise, alături de scăderea ratei combinate şi diversificarea în creştere a pieţei RCA reflectă tendinţa de maturizare treptată a sectorului de asigurări din România.

Într-un context macroeconomic caracterizat de incertitudine şi presiuni inflaţioniste, piaţa asigurărilor continuă să evolueze stabil şi să câştige încrederea participanţilor, dar această dinamică reclamă o gestionare riguroasă a aspectelor legate de solvabilitate şi lichiditate, pentru a asigura sustenabilitatea sectorului pe termen lung.

Nivelul uşor mai redus al indicatorilor de solvabilitate, consemnat în primele trei luni ale anului 2025, trebuie înţeles în contextul unui comportament mai activ al companiilor în ceea ce priveşte reţinerea riscului în România. Companiile au cedat mai puţin în reasigurare, ceea ce se traduce printr-un nivel crescut de încredere în capacitatea pieţei autohtone de a gestiona daunele. Această abordare implică însă o nevoie mai mare de capital pentru acoperirea obligaţiilor asumate, motiv pentru care ratele de solvabilitate înregistrează o uşoară scădere, fără a ridica semnale de alarmă privind stabilitatea sectorului. Astfel, rata de acoperire a cerinţei de capital de solvabilitate (SCR) a fost de 159%, iar cea a cerinţei minime de capital (MCR) de 376%. Ambele valori rămân confortabil peste limitele reglementate, însă sunt în scădere faţă de finalul trimestrului I 2024, pe fondul creşterii mai rapide a cerinţelor de capital comparativ cu dinamica fondurilor proprii eligibile.

-Volum total al primelor brute subscrise: Aproximativ 6 miliarde lei (+7% faţă de T1 2024), din care:

-Asigurări generale: +5% (4,7 miliarde lei) - fără prime brute subscrise de companii cu licenţă FoS

-Asigurări de viaţă: +14% (1,3 miliarde lei)

-Profitabilitate în creştere: Profit net total de 1,34 miliarde lei în 2024 (+43% faţă de 2023)

-Scăderea ratei combinate: 87,2% în 2024 (vs. 89,36% în 2023), pe fondul unei gestionări mai eficiente a riscurilor în special pe clasele cheie A3 - CASCO: -2,6 puncte şi A10 - RCA: - 0,85 puncte.

-Diversificare pe segmentul RCA:

-Intrare noi companii pe piaţă (FoE/FoS)

-Top 3 asigurători deţin 55% din piaţă în T1 2025 (vs. 60% în T1 2024)

-Număr de contracte RCA: +8% (1,8 milioane unităţi anuale)

-Asigurările auto (clasele A3 şi A10) rămân principalul segment al asigurărilor generale, cumulând 69% din totalul subscrierilor pe segmentul AG. În T1 2025, primele brute subscrise pentru RCA au înregistrat o creştere de 11%, ajungând la 2,38 miliarde lei.

-Creştere accelerată pe segmentul asigurărilor de sănătate:

-Prime brute subscrise (inclusiv sucursale): 380 milioane lei (+13%)

-Contracte în vigoare (doar societăţi autorizate ASF): 255.325 (+10%)

-Rezerve tehnice (Solvency II): 22,7 miliarde lei (+15%)

-Indemnizaţii brute plătite: 2,81 miliarde lei (+13%), cu o daună medie RCA de 10.228 lei (+5%)

-Portofoliu de investiţii: 33,4 miliarde lei, dominat de obligaţiuni guvernamentale (64%)

Conform sursei, ponderea clasei A10 (RCA şi CMR) în asigurările generale (49% din totalul primelor), nivelul ridicat de concentrare pe segmentul asigurărilor generale (cinci societăţi deţin o cotă de 74%) şi dependenţa ridicată de distribuţia prin brokeri (79% din asigurările generale) rămân în continuare teme de analiză, însă evoluţiile structurale indică o adaptare pozitivă a sectorului la noile condiţii de piaţă.

ASF va continua să monitorizeze atent solvabilitatea, lichiditatea şi structura de capital a companiilor din domeniu, pentru a asigura protejarea consumatorilor şi buna funcţionare a pieţei pe termen mediu şi lung.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
Conferinţa BURSA “Digitalizare şi Siguranţă Cibernetică”
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

25 Iun. 2025
Euro (EUR)Euro5.0538
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3571
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.3999
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9296
Gram de aur (XAU)Gram de aur465.6019

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb