Banca Naţională a menţinut la 8 % dobânda de politică monetară, în urma primei şedinţe a noului Consiliu de Administraţie, instalat oficial pe 11 octombrie.
CA a decis, de asemenea, gestionarea fermă a lichidităţii din sistemul bancar în vederea consolidării transmisiei semnalelor de politică monetară,
menţinerea nivelurilor actuale ale ratelor rezervelor minime obligatorii aplicabile pasivelor în lei şi în valută ale instituţiilor de credit.
Consiliul de Administraţie al BNR a stabilit ca ţintă de inflaţie pentru anul 2011 să se situeze la nivelul de 3 %, cu un interval de variaţie de plus minus 1 punct procentual, în scădere faţă de 3,5% în anul 2010. Ţinta asumată va fi discutată cu guvernul.


















































