Daniel Zamfir: Dacă aş fi deputat, aş vota moţiunea împotriva ministrului Mediului

I.S.
Politică / 22 septembrie, 16:04

 Daniel Zamfir: Dacă aş fi deputat, aş vota moţiunea împotriva ministrului Mediului

Liderul senatorilor PSD, Daniel Zamfir, a criticat întârzierea avizelor acordate de ministrul Mediului, Diana Buzoianu (USR), pentru finalizarea a patru hidrocentrale realizate în proporţie de peste 75%, acuzând-o de „rea-voinţă”.

Zamfir a declarat că, dacă ar fi deputat, ar vota moţiunea simplă depusă de AUR împotriva acesteia, susţinând că hidrocentralele sunt proiecte strategice, esenţiale pentru independenţa energetică a României şi pentru menţinerea preţurilor scăzute la energie. El a subliniat că depolitizarea şi transparenţa ANAF şi a altor instituţii nu necesită desfiinţarea lor, ci doar voinţă politică şi instrumente adecvate.

Zamfir a adăugat că va informa colegii PSD despre documentele care ar demonstra că ministrul acţionează cu rea-voinţă şi a cerut ca interesul naţional să primeze faţă de stabilitatea coaliţiei. El a mai afirmat că hidrocentralele au fost construite înainte de delimitarea ariilor protejate şi că funcţionează pentru prevenirea inundaţiilor, alimentarea cu apă şi irigaţii.

În replică, liderul senatorilor USR, Ştefan Pălărie, a afirmat că nu ia în calcul ca PSD să voteze moţiunea şi a descris-o pe Diana Buzoianu drept „cel mai competent şi curajos ministru din acest guvern”. Pălărie a subliniat că ministrul respectă legea şi că acuzaţiile lui Zamfir nu reflectă realitatea, ci mai degrabă opinii personale.

Dezbaterea moţiunii simple are loc luni, la ora 16:00, în plenul Camerei Deputaţilor, iar votul este programat pentru miercuri.

Opinia Cititorului ( 2 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. Problema ridicată este reală, începutul unei afaceri (fie chiar și simpla achiziție a unui teren) înainte de apariția diverselor schimbări legislative. Nu vine însă senatorul cu vreo soluție echitabilă aplicabilă în fiecare astfel de situații.

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

    1. Potrivit ultimului sondaj, electoratul vrea să scape de lambada PSD - PNL și autostopista UDMR. Așadar, reformă reală sau alegeri anticipate și plecați acasă. Electoratul este sătul. Ăștia vor sfârși ca și Democrația Creștină și Partidul Socialist în IItalia.

      Acord

      Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0753
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3117
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4267
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8203
Gram de aur (XAU)Gram de aur516.2887

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
investenergy.ro
world-nuclear-exhibition.com
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb