Deputatul PNL Raluca Turcan declară că aşa cum este construit sistemul constituţional în România, reaşezarea pensiilor din sistemul judiciar nu se poate face decât împreună cu acesta, iar altfel, orice variantă va fi declarată neconstituţională şi ar putea conduce la blocarea unui sistem vital pentru România, potrivit unei postări pe pagina de Facebook a acesteia.
”Ca să fie foarte limpede: aşa cum este construit sistemul constituţional în România, reaşezarea pensiilor din sistemul judiciar nu se poate face decât împreună cu acesta. Altfel, orice variantă va fi declarată neconstituţională şi ar putea conduce la blocarea unui sistem vital pentru România. Nu sunt însă motive de disperare, căci reaşezarea pensiilor se poate realiza, dar subliniez: de comun acord cu sistemul judiciar. Din reacţiile societăţii, beneficiarii nu au cum să nu realizeze faptul că actuala situaţie prelungeşte în societate un sentiment acut de inechitate”
Ea arată că, în perioada în care am fost ministrul Muncii, am început această reformă, pe care am inclus-o şi în PNRR, ca o condiţionalitate pentru obţinerea de fonduri pentru România.
Potrivit Ralucăi Turcan, ”atât premierul Ilie Bolojan, cât şi preşedintele Nicusor Dan au autoritatea şi credibilitatea necesare pentru a obţine un acord asupra unei variante de reformă”.
”Salut asumarea rolului de mediator de către Preşedintele României, este un pas important către o concluzie a acestui vechi conflict din societate. Pentru mine, acest moment are o încărcătură personală şi profesională. Dacă nu introduceam reforma pensiilor speciale în PNRR, ca obligaţie direct legată de accesarea fondurilor europene, e greu de crezut că s-ar fi produs vreo schimbare reală”, subliniază Turcan.
Ea menţionează că elementul de noutate propus de premier - vârsta de pensionare de 65 de ani, similară cu cea din sistemul public pentru cei care îndeplinesc condiţiile de pensie specială - este un pas important spre alinierea la principiul echităţii iar măsura tranzitorie propusă contribuie la evitarea unui val de pensionări bruşte.
”Justiţia este un pilon esenţial al statului de drept, iar abordarea trebuie să fie una responsabilă, echilibrată, umăr la umăr, din partea celor mai importanţi reprezentanţi ai statului. Mulţi beneficiari ai acestui sistem, desi stiu ca o parte importanta din pensie este necontributiva, au preferat subminarea oricarui efort de reasezare a pensiilor pentru justitie, pentru a amana acest demers la nesfarsit. Reaşezarea pensiilor din sistemul judiciar nu poate fi evitată, iar beneficiarii trebuie sa fie parte din soluţie”, mai transmite fostul ministru al Muncii.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 14:35)
Hai taci, toate mizeriile emise de cei interesati din justitie trebuie "prorogate" inclusiv a nelegiuitilor de la CCR. Nimeni nu este mai presus de acest popor.
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de No name în data de 31.07.2025, 15:04)
E una ce se dorește și alta e realitatea.Magistratura hotarăste soarta,de ea depind mulți și multe.Asta cu poporul....e proletară treaba.
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.1)
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 15:33)
pai da-i un referendum pe internet sa fie si ieftin, si schiconstitutia ca nimeni nu mai vrea sa plateasca pt pensionari la 45 de ani si speciali
1.3. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1.2)
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 15:35)
scimbam constitutia
1.4. Apelați la Bruxelles!! (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 16:43)
Parcă suntem în Franța din sec 18 cu un regim de stări privilegiate ,ușor schimbat:
Starea 1 magistrații ( la ei clerul)
Starea a 2a parlamentarii
Starea a 3a noi ceilalți
Ca să schimbăm fie facem o revoluție ( nu ca nenorocirea din 1989) fie apelăm la Bruxelles!
O să vedeți ce soluție bună vor găsi, fără privilegii! Probabil vor merge pe pensie contributiva și le vor da în plus vreo 2.000 lei deci pensia totală va fi între 8-10.000 lei nu aberația de acum
Pensionarea evident la 65 de ani
D-le Bolojan mergeți la Bruxelles!
2. fără titlu
(mesaj trimis de No name în data de 31.07.2025, 14:52)
Magistratura e peste popor,e putere în stat.
Magistrații decid și nu invers.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 15:34)
cand au clasat atatea dosare de corupti spagari si hoti, prin prescriere ca au puterea.
3. Judecătorii, niște slujbași.
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 15:02)
Judecătorii considera ca au căzut din cer
Fals, sunt o categorie profesionala concepută de cetățeni, în folosul cetățenilor
Ce e aia, separația puterilor în stat ?
Toți slujbașii trebuiesc sa-si facă treaba din fisa postului, și atât.
Nu ii obliga nimeni sa profeseze.
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 31.07.2025, 15:36)
Este recunoasterea explicita a unei stari de fapt: Curtea Constitutionala guverneaza, de facto, Romania!
5. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 31.07.2025, 21:30)
...
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 01.08.2025, 06:34)
Nu se mai poate... chiar că magistrații s-au obrăznicia prea mult... iau roba neagră pe umeri după un test grilă și fac ce vor fără nici o responsabilitate, control profesional...
Ei dau în judecată și tot ei judecă....
Sunt mai presus de tot și toate...
Trebuie să existe soluții.....