Abrudean: Scăderea inflaţiei la 8,2% este un semnal important că măsurile de stabilizare economică încep să producă efecte

Z.B.
Politică / 12 august, 12:36

Abrudean: Scăderea inflaţiei la 8,2% este un semnal important că măsurile de stabilizare economică încep să producă efecte

Preşedintele Senatului, Mircea Abrudean, a evidenţiat că scăderea inflaţiei la 8,2% în luna iulie reprezintă un semnal important că măsurile de stabilizare economică încep să producă efecte, chiar şi într-un context internaţional complicat, potrivit unei postări de pe pagina sa de Facebook.

„Inflaţia a scăzut la 8,2% în luna iulie, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică. Este un semnal important că măsurile de stabilizare economică încep să producă efecte, chiar şi într-un context internaţional complicat. În ultimele luni, România a fost pusă în faţa unor provocări majore: criza energetică, tensiunile din Orientul Mijlociu şi incertitudinile regionale'', a scris Mircea Abrudean, miercuri, pe reţeaua de socializare.

El a adăugat că răspunsul corect nu a fost populismul, ci responsabilitatea, potrivit postării sale.

„Faptul că Fitch şi Moody's au menţinut ratingul de ţară, că deficitul bugetar este în scădere, că inflaţia continuă să se reducă, iar dobânzile care influenţează ratele românilor merg şi ele în jos arată că România începe să recâştige încrederea pieţelor şi a investitorilor. Aceste rezultate sunt consecinţa disciplinei bugetare, a continuării reformelor şi a deciziei de a evita promisiunile fără acoperire. Cea mai mare provocare de acum este să păstrăm această direcţie. România are nevoie de stabilitate, de un guvern care continuă reformele şi reduce deficitul”, a afirmat Abrudean pe pagina sa de Facebook.

Opinia Cititorului ( 1 )

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

  1. No mai trebuie sa scada de 4x :)))

    Desi cea mai buna inflatie e 0 

    Acord

    Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2489
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5480
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6210
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1244
Gram de aur (XAU)Gram de aur607.9521

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb