"Actavis România" estimează o stagnare a afacerilor

F.A.
Ziarul BURSA #Companii #Sănătate / 11 iunie 2010

Producătorul de medicamente generice "Actavis România" estimează, pentru acest an, o stagnare a cifrei de afaceri la nivelul din 2009, de 107 milioane de euro, şi o creştere a exporturilor cu 15-20%, la 32,2 - 33,6 milioane de euro. Directorul general al companiei, Alina Culcea, a declarat, ieri, citată de Mediafax: "Probabil că afacerile companiei vor stagna în acest an deoarece toate reglementările luate de autorităţile din domeniu afectează direct cifra de afaceri a producătorilor. Marja de profit în 2009 a fost de 10-15% din vânzările totale, iar în acest an s-ar putea situa la circa 10%, fiind influenţată direct de măsurile de reglementare ale autorităţilor".

Doamna Culcea a adăugat că piaţa farmaceutică din ţara noastră va fi afectată de măsurile anunţate de Guvern de reducere a salariilor în sistemul bugetar cu 25% şi a pensiilor cu 15%, dar şi de posibilele disponibilizări din sectorul public, care vor duce la o raţionalizare a consumului de medicamente. Reprezentanţii "Actavis România" au precizat că pieţele cu potenţial ridicat pentru exportul de medicamente sunt cele din Australia şi America. În Europa, cele mai importante pieţe pentru des-facerea medicamentelor generice sunt cele din ţările Scandinave şi Franţa.

Totodată, oficialii companiei au menţionat că trei molecule din România vor fi produse şi într-o fabrică a grupului islandez din Italia, în scopul majorării producţiei unor medicamente oncologice. În acelaşi timp, în fabrica din România (fosta Sindan) vor fi aduse pentru pro-ducţie două molecule noi.

"Actavis" are în plan pentru acest an investiţii de aproximativ două milioane de euro, sumă similară cu cea din 2009, în unitatea de producţie din România, pentru modernizarea utilajelor. De asemenea, producătorul farmaceutic vrea să lanseze 13 produse noi, printre care medicamente oncologice, cardiovasculare şi OTC-uri (fără prescripţie medicală - n.r.).

Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Conferinţa BURSA “FORUMUL INVESTITORILOR - 2026”
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iun. 2026
Euro (EUR)Euro5.2592
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5281
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.7371
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0899
Gram de aur (XAU)Gram de aur647.5312

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
explorebucharest.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb