AHK România a salutat desfiinţarea impozitului minim pe cifra de afaceri din 2027

S.E.
Miscellanea / 18 decembrie, 16:20

Volker Raffel

Volker Raffel

Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK România) a luat act de decizia guvernului, potrivit căreia impozitul minim pe cifra de afaceri va fi redus la 0,5% începând cu 1 ianuarie 2026 şi va fi eliminat în anul 2027, precum şi de angajamentul privind reducerea cu 10% a cheltuielilor administraţiei centrale, conform unui comunicat de presă remis redacţiei.

Volker Raffael, preşedintele AHK România, a declarat, în comunicatul de presă, că: „Salutăm desfiinţarea impozitului minim pe cifra de afaceri şi angajamentul Guvernului de a diminua cheltuielile administraţiei centrale. Totuşi, din perspectiva mediului de afaceri, aşteptarea noastră a fost ca acest impozit să fie eliminat fără o perioadă de tranziţie până în 2027. România are nevoie de un cadru fiscal stabil, coerent şi aliniat practicilor europene, care să încurajeze investiţiile şi competitivitatea şi să ofere predictibilitate pentru investiţiile pe termen lung. Investiţiile contribuie la creşterea economică şi, prin taxe, la buget, însă taxe care împiedică investiţii sunt un câştig pentru buget doar pe termen scurt, având un impact negativ pe termen mediu si lung.”

Potrivit comunicatului, o structură fiscală coerentă, fundamentată pe principii economice sănătoase şi aliniată standardelor europene, stimulează investiţiile şi competitivitatea şi contribuie la consolidarea unui climat de încredere pentru investiţiile pe termen lung în ţara noastră.

Reducerea costurilor în administraţia publică trebuie realizate prin reducerea birocraţiei, simplificarea proceselor şi, de asemenea, digitalizare, a transmis AHK România; în acelaşi timp, instituţiile puternice şi credibile reprezintă o condiţie prealabilă foarte importantă pentru o creştere economica ulterioară.

În contextul discuţiilor privind relansarea economiei şi creşterea competitivităţii României, este concluzionat în comunicat, AHK România îşi reafirmă disponibilitatea de a continua activ dialogul cu autorităţile şi de a pune la dispoziţie expertiza sa şi a membrilor săi pentru identificarea unor soluţii eficiente şi sustenabile.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0911
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4593
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7972
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.7606

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb