AIEA anunţă că nu s-a constatat nicio creştere a nivelului radiaţiilor la Natanz în urma atacurilor israeliene

S.B.
Internaţional / 13 iunie, 09:46

AIEA anunţă că nu s-a constatat nicio creştere a nivelului radiaţiilor la Natanz în urma atacurilor israeliene

Nicio creştere a nivelului radiaţiilor nu a fost constatată la instalaţia de îmbogăţire a uraniului de la Natanz, în centrul Iranului, atacată de Israel, anunţă vineri Agenţia Internaţională a Energiei Atomice (AIEA), informează news.ro.

”Autorităţile iraniene au infiormat AIEA că nicio creştere a nivelului radiaţiilor nu s-a observat la instalaţia de la Natanz”, anunţă pe X directorul Agenţiei ONU Rafael Grossi.

Ele au anunţat că Centrala Nucleară de la Bushehr (sud) ”nu a fost vizată” în atacul israelian, anunţă Rafael Grossi.

AIEA a confirmat vineri că instalaţia de îmbogăţirea uraniului de la Natnz a fost atinsă în atacurile israeliene,.

”AIEA supraveghează îndeaproape situaţia profund îngrijorătoare din Iran”, a anunţat pe X Rafael Grossi.

”Agenţia poate confirma că instalaţia de la Natanz face parte dintre ţinte”, a adăugat el.

AIEA se află ”în contact cu autorităţile iraniene cu privire la nivelul radiaţiilor” şi cu inspectorii de la faţa locului.

Israelul a lovit vineri - în mai multe rânduri - uzina de îmbogăţire a uraniului de la Natanz, potrivit televiziunii de statiraniene.

”Instalaţia de îmbogăţire (a uraniului) de la Natanz a fost atinsă de mai multe ori”, a anunţat ea.

Televiziunea iraniană de stat a difuzat imagini în care din instalaţie iese un fum dens.

Ea a dat asigurări că, în acest stadiu, nu există nicio contaminare nucleară.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Comanda carte
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

03 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0603
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.2917
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4141
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8612
Gram de aur (XAU)Gram de aur461.6576

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
leonidas-universitate.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
letapeseries.com
ccib.ro
aiiro.ro
BURSA
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb