Alexandru Rogobete: ”Guvernul a aprobat alocarea a 1,9 miliarde de lei pentru suplimentarea bugetului CNAS”

S.B.
Politică / 18 decembrie, 13:14

Alexandru Rogobete: ”Guvernul a aprobat alocarea a 1,9 miliarde de lei pentru suplimentarea bugetului CNAS”

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, anunţă joi că Guvernul a aprobat alocarea a 1,9 miliarde de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru suplimentarea bugetului CNAS, precizând că este o măsură care asigură continuitatea finanţării în sănătate până la finalul anului, informează news.ro.

”Încrederea se construieşte prin decizii clare şi asumate. Iar astăzi, în şedinţa de Guvern, am făcut un pas necesar pentru ca sistemul de sănătate să funcţioneze fără sincope şi pentru ca pacienţii să nu fie puşi în situaţia de a aştepta. Guvernul a aprobat alocarea a 1,9 miliarde de lei din Fondul de rezervă bugetară pentru suplimentarea bugetului Fondului Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate (CNAS). Este o măsură care asigură continuitatea finanţării în sănătate până la finalul anului”, a scris ministrul pe Facebook.

Alexandru Rogobete arată că această decizie înseamnă finanţare esenţială pentru decontarea medicamentelor compensate şi gratuite, pentru tratamentele din programele naţionale de sănătate şi pentru serviciile medicale din spitale.

În plus, este garanţia că pacienţii îşi pot continua tratamentele fără riscul unor întreruperi.

”CNAS funcţionează autonom, însă responsabilitatea mea este să intervin atunci când apar vulnerabilităţi care pot ajunge la pacient. Această decizie corectează un necesar care nu a fost anticipat şi previne apariţia unor blocaje cu impact direct asupra oamenilor”, subliniază ministrul Sănătăţii.

Rogobete mai afirmă că această măsură previne acumularea de restanţe, reduce riscurile juridice generate de întârzierile la plată şi asigură funcţionarea continuă a sistemului de sănătate până la finalul anului

”Mulţumesc mult ministrului finanţelor, Alexandru Nazare, pentru prietenie, colaborarea constantă şi implicarea permanentă pentru sănătatea românilor. Sănătatea nu poate fi pusă pe pauză. Când apar riscuri reale pentru pacienţi, intervenim rapid şi cu soluţii concrete. Asta înseamnă să pui oamenii pe primul loc”, menţionează ministrul Sănătăţii.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

digi.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0911
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3417
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4593
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.7972
Gram de aur (XAU)Gram de aur603.7606

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Mozart
Schlumberger
raobooks.com
cofetariiledelice.ro
leonidas-universitate.ro
Viva
metalshow-tib.ro
hiperambrozia.com
le-chateau.ro
novaplus.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb