Alexandru Rogobete: ”Odată cu taxarea concedilor medicale, venitul pacientului nu va scădea”

S.B.
Politică / 23 iunie, 16:33

Alexandru Rogobete: ”Odată cu taxarea concedilor medicale, venitul pacientului nu va scădea”

Depujtatul PSD Alexandru Rogobete, ministrul propus la Sănătate în Guvernul Bolojan, a declarat luni, după audierea în comisiile de specialitate, că odată cu taxarea concedilor medicale, venitul de zi cu zi, de lună al pacientului, nu va scădea, el precizând că avem milioane de concedii fictive şi asta este una dintre măsurile care va descuraja acest fenomen, potrivit news.ro.

”În momentul de faţă, atunci când un pacient era în concediu medical, venitul era mai mare. Deci, odată cu taxarea concedilor medicale, venitul de zi cu zi, de lună al pacientului, nu va scădea. Nu vor primi mai puţin decât primesc într-o zi normală, într-o lună normală de lucru. Deci venitul lunar nu va scădea. În momentul de faţă, atunci când un pacient este în concediu de boală, venitul la finalul lunii este mai mare, tocmai pentru că acel venit nu se impozitează CASS”, a spus Alexandru Rogobete, după audierea în comisiile parlamentare.

Ministrul propus a precizat că, odată cu această reglementare şi cu aplicarea CASS-ului, venitul nu o să scadă.

”Haideţi să privim partea importantă şi cea mai importantă de fapt al lucrurilor. Avem milioane de concedii fictive. Asta este una dintre măsurile care va descuraja pacienţii, şi medicii pe de altă parte, să mai elibereze acest tip de concedii medicale fictive. Nu este vorba de nicio poliţie a concediilor medicale. Aceste verificări vor fi verificate fişele medicale ale medicilor şi modul în care acestea au fost acordate din punct de vedere medical. Nu vom fugi după pacienţi. (..) Nu va merge nimeni acasă la nimeni să verifice unde este pacientul”, a menţionat Alexandru Rogobete.

Opinia Cititorului ( 2 )

  1. Ba astea ne-au luat de prosti. Pentru ca asa suntem. CM este 75% pentru majoritatea si iti fac media pe ultimele 6:luni si te chelesc de bani. Si bolnav si fara bani. Platesti tot in CM, CASS, CAS, impozit, de unde vine asta si spune ca nu platesti Ne.no.roc.i.ti!

    la 75% ai pt ca te doare unghia de la mana stanga,ai febra 37. ca ai baut o bere in soare,ca ti aintrat o piatra in talpa pantofului si binenteles ,il cunosti pe doctor!

    cand am fost internat 2 zile la gastro,la iesire m a intrebat daca imi da 7 zile concediu sau mai mult,iar celalat din salon,care se simtea mai bine ca mine a cerut mai mult,a primit 2 saptamani,eu,am refuzat concediul ca nu am nevoie la mine la firma! 

    dar,vreau sa spun atitudinea in spital!

    am avut salariat care si a luat 2 saptamani ca s-a intins la inghinali,dar de fapt a jucat fotbal duminica,a facut un pic de figuratie luni ca a calcat stramb la munca,2 saptamani,nici acum nu am incasat banii,bine ca s-a dus! 

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0810
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3461
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4596
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8849
Gram de aur (XAU)Gram de aur466.3616

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb