Aliaţii europeni avertizează Rusia împotriva unor noi incursiuni aeriene la ONU

A.F.
Politică / 23 septembrie, 07:21

Aliaţii europeni avertizează Rusia împotriva unor noi incursiuni aeriene la ONU

Aliaţii europeni au avertizat că vor doborî avioanele sau dronele ruseşti implicate în orice alte încălcări ale spaţiului aerian al NATO în cadrul unei reuniuni de urgenţă aprinse a Consiliului de Securitate al ONU, luni, relatează CNN. Ministerul Apărării rus a negat că avioanele sale au intrat în spaţiul aerian estonian, insistând că zborurile au fost efectuate „în strictă conformitate cu normele internaţionale”.

Estonia, membră NATO, a solicitat reuniunea după ce trei avioane de vânătoare ruseşti MiG-31 au intrat fără permisiune în spaţiul său aerian deasupra Golfului Finlandei, vineri. În cadrul reuniunii, ministrul britanic de externe, Yvette Cooper, a declarat că Moscova riscă „o confruntare armată directă între NATO şi Rusia”.

„Alianţa noastră este defensivă, dar să nu vă faceţi iluzii... dacă va trebui să ne confruntăm cu avioane care operează fără permisiune în spaţiul aerian al NATO, atunci o vom face”, a spus ea. Şi în ceea ce a fost prima sa apariţie în calitate de nou ambasador al SUA la ONU, Michael Waltz a declarat Consiliului de Securitate că Statele Unite şi aliaţii săi „vor apăra fiecare centimetru din teritoriul NATO”.

El şi-a încheiat discursul cu o promisiune fermă: ”Dacă o altă rachetă sau aeronavă intră în spaţiul nostru fără permisiune - în mod deliberat sau „din greşeală” - şi este doborâtă, iar resturile cad pe teritoriul NATO, vă rog să nu veniţi aici să vă plângeţi. Aţi fost avertizaţi. Vă mulţumesc”, a spus Sikorski.

Ministrul afacerilor externe al Estoniei, Margus Tsahkna, a declarat în cadrul reuniunii că „comunitatea internaţională trebuie să rămână fermă în cererea de încetare a acestor încălcări flagrante ale Cartei ONU, pentru a preveni o escaladare suplimentară”.

„Ameninţările şi provocările Rusiei nu vor slăbi hotărârea noastră de a sprijini Ucraina”, a adăugat el. Kaja Kallas, diplomatul de vârf al Uniunii Europene şi fostul prim-ministru al Estoniei, a declarat că consideră incidentul o „provocare deliberată”.

„Rusia testează graniţele europene şi subminează securitatea”, a spus ea.

Ministerul Apărării rus a negat că avioanele sale au intrat în spaţiul aerian estonian, insistând că zborurile au fost efectuate „în strictă conformitate cu normele internaţionale”.

Această negare a fost repetată luni de purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, care a afirmat că acuzaţiile escaladează tensiunile.

În cadrul reuniunii Consiliului de Securitate de luni, ambasadorul adjunct al Rusiei la ONU, Dmitry Polyanskiy, a reiterat negarea şi a susţinut că aeronavele au rămas în spaţiul aerian internaţional. El a acuzat Europa că „răspândeşte minciuni flagrante”.

Însă, ca răspuns la această afirmaţie, Tsahkna, reprezentantul Estoniei, a prezentat Consiliului hărţi şi înregistrări radar care arătau că avioanele au traversat spaţiul aerian al Estoniei.

El a arătat, de asemenea, fotografii ale avioanelor ruseşti, subliniind faptul că acestea erau „pregătite de luptă” şi înarmate cu rachete.

Avioanele au rămas în spaţiul aerian timp de 12 minute înainte de a fi interceptate de NATO, a adăugat el.

Opinia Cititorului

Acord

Prin trimiterea opiniei ne confirmaţi că aţi citit Regulamentul de mai jos şi că vă asumaţi prevederile sale.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Casino Online
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Sep. 2025
Euro (EUR)Euro5.0753
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3117
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4267
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8203
Gram de aur (XAU)Gram de aur516.2887

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
investenergy.ro
world-nuclear-exhibition.com
roenergy.eu
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
romexpo.ro
targuldeturism.ro
thediplomat.ro
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb