Pacea între Ucraina şi Rusia se apropie „mai mult ca oricând”, însă nu va fi obţinută cu orice preţ, a declarat sâmbătă ambasadorul american la NATO, Matthew Whitaker, în cadrul Forumului de la Doha, relatează EFE, de la care relatăm cele ce urmează.
„Aceasta este probabil cea mai bună şansă a noastră. Suntem aproape. Suntem mai aproape ca oricând de pace. Dar este dificil să ajungi la punctul potrivit”, a afirmat Whitaker, subliniind că orice acord trebuie să fie acceptabil pentru Kiev şi să demonstreze voinţa reală a Moscovei de a opri războiul.
Oficialul american, care a vizitat Ucraina în urmă cu patru săptămâni, a spus că a văzut „la faţa locului” felul în care tehnologia este folosită pe front şi modul în care armata ucraineană continuă să reziste invaziei ruse.
Declaraţiile sale vin după două zile de negocieri intense între delegaţiile SUA şi Ucraina, în urma cărora ambele părţi au convenit că progresul depinde exclusiv de disponibilitatea Rusiei de a demonstra un angajament „serios şi tangibil” faţă de încetarea conflictului.
În paralel, Steve Witkoff şi Jared Kushner, reprezentanţii speciali ai Washingtonului, au prezentat personal preşedintelui rus Vladimir Putin rezultatele discuţiilor cu Kievul. Putin a reiterat că nu va renunţa la ambiţiile teritoriale din Ucraina „de dragul păcii”.
Planul de pace propus de SUA includea iniţial cereri ruseşti precum reducerea armatei ucrainene, retragerea trupelor din Donbas, renunţarea la aderarea la NATO şi limitarea desfăşurării de forţe aliate în perioada post-conflict. Kievul a eliminat punctele considerate inacceptabile în cadrul discuţiilor de la Geneva, însă Moscova a respins versiunea revizuită drept bază pentru negocieri directe.










































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.12.2025, 18:02)
Gasca Ursulei a declarat ca vrea razboi,pana la ulimul soldat din Ucraina,
iar noi unde mai trimitem banii din Pachetele de Austeritate,daca nu in Ucraina,
slava ukri cu toalete din aur
1.1. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 07.12.2025, 10:55)
...
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.12.2025, 21:51)
Adică Ucraina, circarul, așteaptă ca Putin sa se-nnece ca "gypsyul" la mal! La Hulyaipole frontul a fost spart, dar încă se mai speră, pe la Kiev, că rușii o să se retragă mâncând pământul! De la Trump le-a fost sugerat că ăștia, de-s la butoane in UE, sunt cam rupți de realitate. Nu vor mai fi rupți de realitate, realitatea-i va prinde din urmă!
2.1. Comentariu eliminat conform regulamentului (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de Redacţia în data de 07.12.2025, 10:56)
...
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 08:19)
Multe slugi rusesti sunt in Romania!
4. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 09:20)
Cand Putin va simti ca pierde puterea atunci va face pace. Acum profita de nerabdarea lui Trump.
5. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 07.12.2025, 14:20)
E aproape la "24 de ore" la fel ca acum un an:-)