Anamaria Gavrilă: ”POT solicită o răspundere reală a decidenţilor pentru dezechilibrele bugetare”

S.B.
Politică / 2 iulie, 14:42

Anamaria Gavrilă: ”POT solicită o răspundere reală a decidenţilor pentru dezechilibrele bugetare”

Statul are obligaţia de a explica punctual cum a ajuns România la o datorie de două sute de miliarde de euro şi ce s-a făcut cu aceşti bani, afirmă preşedintele POT, Anamaria Gavrilă, potrivit Agerpres.

'Partidul Oamenilor Tineri solicită transparenţă totală, o răspundere reală a decidenţilor pentru dezechilibrele bugetare şi o resetare completă a priorităţilor statului, în favoarea cetăţenilor, nu a intereselor de partid', a precizat liderul POT, miercuri, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

Anamaria Gavrilă arată că 'ordonanţa austerităţii este nota de plată a unor guvernări iresponsabile, pe care o plătesc tot românii'.

'Minţim frumos până trecem de alegeri. Apoi, tot cetăţeanul suferă. Românii sunt din nou obligaţi să plătească pentru risipa, nepăsarea şi manipularea electorală a celor aflaţi la putere. După ce românii au acceptat în tăcere ordonanţa din ianuarie 2024, Ciolacu a continuat să angajeze România în împrumuturi şi a aruncat cu banii din rezerva de stat după bunul plac, ca să câştige alegerile locale, europarlamentare şi parlamentare.

Ţara a sărăcit, dar ei au câştigat. Actuala ordonanţă este doar nota de plată pentru câştigul electoral al lor şi ajungerea în fruntea ţării, decizie luată în dispreţ faţă de contribuabil şi fără niciun mecanism real de răspundere', susţine preşedintele Partidului Oamenilor Tineri.

Opinia Cititorului ( 1 )

  1. daca face ceva nasol ii dau eu arest la domiciliul meu

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

22 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0705
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3334
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4340
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8453
Gram de aur (XAU)Gram de aur471.7572

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb