Anamaria Gavrilă, preşedinta POT solicită alegeri anticipate, în contextul presiunilor publice lansate de unele iniţiative aşa zis civice, informează news.ro.
Ea acuză că "sistemul încearcă să scape de ea şi de POT din Parlament, pentru că reprezentă o opoziţie reală, curajoasă, care nu tace".
"Sistemul încearcă să scape de mine şi de POT din Parlament, pentru că reprezentăm o opoziţie reală, curajoasă, care nu tace când alţii preferă să se supună pentru interese personale. Votul românilor a demonstrat că sistemul e din ce în ce mai slab. Ei nu sunt capabili să discute cu un lider. Preferă să cumpere parlamentari la bucată. Faptul că se încearcă înlăturarea mea demonstrează că sunt incomodă sistemului. Atât eu, cât şi Partidul Oamenilor Tineri am fost votaţi de români, iar votul acela ne oferă legitimitatea democratică a funcţiilor pe care le ocupăm" transmite Anamaria Gavrilă.
Conform sursei, Preşedinta POT lansează o provocare directă celor care contestă prezenţa sa în Parlament: "Sistemului nu-i place opoziţia. Încearcă să scape de POT şi de Anamaria Gavrilă. Eu propun alegeri anticipate. Aveţi curaj sau vă sperie democraţia? POT reprezintă glasul românilor care ne-au trimis în Parlament."
Anamaria Gavrilă subliniază, "în ciuda atacurilor, rămâne deschisă colaborării în interesul românilor".
"Partidul Oamenilor Tineri a demonstrat că ştie să construiască. Rămânem deschişi la dialog în privinţa proiectelor concrete destinate românilor."
Mai multe petiţii iniţiate online cer arestarea lui George Simion şi scoaterea AUR in afara legii, altele vor anularea alegerilor din 18 mai, în timp ce sunt şi persoane care solicită retragerea tuturor acuzaţiilor penale formulate la adresa lui Călin Georgescu. Şi situaţia locuitorilor de peste Prut care sunt şi cetăţeni români face obiectul unor petiţii în urma alegerilor prezidenţiale, existând persoane care cer anularea paşapoartelor româneşti ale cetăţenilor care sunt din Republica Moldova, dar şi entităţi care acuză astfel de demersuri ca fiind discriminatorii.
1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 20:44)
POT trebuie sa si pastreze procentajul obtinut in alegeri din parlament.. Anamaria trebuie sa discute cu toti parlamentarii POT sa nu mai fuga la alte partide indiferent de ce le promit… Partidele trebuie sa fie puternice la greu.. Romanii au votat 48 la suta cu suveranistii trebuie sa respectati asta, altfel o sa va desfiintati si e pacat….
1.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de Anomalia Javrilă în data de 24.05.2025, 00:07)
Nu existăm! We're gone!
1.2. fără titlu (răspuns la opinia nr. 1)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 09:25)
Stai rău cu matematica!!!
2. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 23.05.2025, 21:35)
...
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 00:08)
Așa-i când votezi prostovani cu 4 clase.
Sunt ieftini. :
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 23.05.2025, 22:24)
Subvențiile unde sunt, cine lua banii publici?
4. fără titlu
(mesaj trimis de Vîjeu în data de 23.05.2025, 22:49)
Anomalia Gavrilă, cioco-cioco !
5. fără titlu
(mesaj trimis de sabin în data de 24.05.2025, 06:20)
Nu fi fraiera! "Sistemul" angajeaza maturatori. Baga-te!
6. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 06:25)
Lasconi este savanta pe langa această fufă.
POT să viseze orice membrii partidului, în general semidocți sau analfabeți tineri certati cu școala, cu această
Leană în frunte vor constata că nu POT face politică performantă.
7. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 06:34)
Dute pe pustii!.
Piei ispită.
Piei intr-o clipită.
8. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 08:12)
"Sistemul" boo hoo. Si voi sunteti sistemul ba, ca sunteti infipti prin functii prin primarii. Mai si minte pe naivi.
Prostia se plateste, cam asta e. Ameninti, roata se intoarce.
9. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 08:25)
o fi!
Dar si esti ffff...limitata....
10. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 09:04)
E bine sa rămâi , avem nevoie și de parlamentari de care sa facem haz,
esti de Cascadorii rasului.
10.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 10)
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 09:28)
Ha,Ha,ha,ha!
11. Comentariu eliminat conform regulamentului
(mesaj trimis de Redacţia în data de 24.05.2025, 09:04)
...
12. fără titlu
(mesaj trimis de Doru în data de 24.05.2025, 09:56)
După ce și-a băgat toate rudele și amantul in Parlament această individă cu puțină educație vorbește de "sistem". Bine că îi pleacă toți parlamentarii din partid, poate mai învață câte ceva.
13. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 13:45)
Orice parlamentar care pleaca din partid ar trebui dat afara si partidul sa isi aduca alti oameni. Votul a fost pentru partid nu a fost vot uninominal.
14. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 17:02)
Securitatea care te-a creat cu presa ei , ce sistem ?
15. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 17:27)
Eu zic 'să fugesti' cât mai poți in Rusia. Dacă se vor face audituri reale ale plăților din campanie va fi vai de tine și de neamurile tale....
16. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 24.05.2025, 18:59)
Anomalia Gavrila.