Antonescu: "Avantajul absenţei unui curent antiamerican în România trebuie folosit"

F.A.
Politică / 21 octombrie 2013

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat ieri, în cadrul unei emisiuni televizate, că trebuie conservat şi folosit avantajul pe care îl implică faptul că în România nu există un semnificativ curent antiamerican.

"Eu, de câte ori am stat de vorbă cu un oficial american (...) întotdeauna am subliniat acest fapt ca pe unul rarisim, anume că România este probabil cel mai important stat, dacă nu singurul, care nu are nici pe scena politică şi nici la nivelul opiniei publice un curent semnificativ antiamerican şi acest lucru e adevărat, asta nu înseamnă însă că noi putem fi neglijenţi cu opinia publică şi cu ceea ce se poate interpreta într-un moment sau altul în legătură cu aceasta. Eu cred nu doar că e bine că nu există un curent antiamerican, dar acesta este un atu pe care noi trebuie să-l conservăm şi să îl folosim", a precizat Antonescu.

Pe de altă parte, el a atras atenţia că există riscul ca şi în ţara noastră să se nască treptat un curent antiamerican.

"Acest risc poate fi alimentat din două direcţii - de către americanii înşişi, ceea ce cu anumite excepţii nu s-a întâmplat până acum şi mai ales de către establishmentul politic de la Bucureşti", a adăugat Antonescu.

Totodată, Crin Antonescu a fost întrebat, duminică seară, dacă va fi preşedinte al României în 2014, el răspunzând: "Nu am de unde să ştiu, dar viaţa mea nu depine de asta".

Harta noii economii fragmentate
transgaz.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

09 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0937
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3629
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5139
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8478
Gram de aur (XAU)Gram de aur663.3213

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
Turul Dobrogei Ciclism
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb