ANUL TRECUT, CNSC a anulat licitaţii de circa 846,3 milioane euro

Valentin Busuioc
Companii #Administraţie / 15 aprilie 2015

Consiliul Naţional de Soluţionare a Contestaţiilor (CNSC) a anulat, anul trecut, licitaţii în valoare de aproximativ 3,76 miliarde lei (846,3 milioane euro), în creştere cu 46,93% faţă de 2013, potrivit unui comunicat trimis astăzi redacţiei.

Tot în 2014, CNSC a raportat 3.753 contestaţii formulate de operatorii economici. De la înfiinţarea sa (în septembrie 2006) până pe 31 decembrie 2014, la CNSC au fost înregistrate 51.033 contestaţii. Din totalul contestaţiilor formulate anul trecut la CNSC, 1.294 (34,48%) au vizat documentaţia de atribuire, în vreme ce 2.459 (65,52%) au fost îndreptate împotriva rezultatului procedurii.

Totodată, dintre cele 3.753 de contestaţii cu care CNSC a fost învestit anul trecut, 1.581 (42,13%) au vizat proceduri de atribuire a contractelor de achiziţie publică finanţate din fonduri europene, în timp ce 2.172 (57,87%) au fost formulate în cadrul unor proceduri de atribuire a contractelor de achiziţie publică finanţate din fonduri publice interne.

Contestaţiile formulate în 2014 în procedurile de atribuire pot fi clasificate în funcţie de obiectul contractului de achiziţie publică, astfel: 1.491 (39,73%) contestaţii privind contracte de execuţii de lucrări; 1.003 (26,72%) în legătură cu contracte de furnizări de produse şi 1.259 (33,55%) vizând contracte pentru prestări de servicii, se mai arată în comunicat.

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

24 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2536
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5037
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6131
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1399
Gram de aur (XAU)Gram de aur672.2462

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb