Asia Times: „Războiul din Iran pune presiune pe arsenalul SUA şi ridică riscuri de securitate în Peninsula Coreeană”

A.G.
Internaţional / 24 martie, 08:00

Asia Times: „Războiul din Iran pune presiune pe arsenalul SUA şi ridică riscuri de securitate în Peninsula Coreeană”

Războiul din Iran riscă să afecteze capacitatea militară a Statelor Unite în alte regiuni strategice, inclusiv în Peninsula Coreeană, pe fondul redistribuirii resurselor şi al consumului accelerat de muniţie, potrivit Asia Times.

Washingtonul ar fi început să relocheze o parte din sistemele de apărare antirachetă de tip THAAD din Coreea de Sud către Orientul Mijlociu, în contextul conflictului cu Iran, precizează publicaţia sursă. Această mutare ar putea reduce nivelul de protecţie al Seulului în faţa unor eventuale provocări din partea Coreei de Nord, condusă de Kim Jong Un, notează Asia Times.

În paralel, conflictul contribuie la epuizarea stocurilor de armament ale SUA, inclusiv rachete de croazieră Tomahawk şi interceptori pentru sistemele Patriot, care sunt costisitoare şi necesită ani pentru a fi înlocuite, subliniază aceeaşi sursă. Potrivit Asia Times, ritmul actual al consumului de muniţie ridică semne de întrebare privind sustenabilitatea pe termen lung a operaţiunilor.

Situaţia este amplificată de impactul asupra pieţei energetice globale, adaugă aceeaşi sursă. Închiderea Strâmtorii Ormuz de către Iran ar fi scos de pe piaţă aproximativ 20% din fluxurile globale de petrol, ceea ce a dus la creşterea preţului petrolului Brent la peste 100 de dolari pe baril, evidenţiază articolul sursă. Acest context afectează şi Coreea de Nord, dependentă de importurile de combustibil, inclusiv prin canale neoficiale, pe fondul sancţiunilor internaţionale, potrivit Asia Times.

În aceste condiţii, presiunile economice asupra Phenianului ar putea creşte, ceea ce a fost asociat în trecut cu intensificarea retoricii sau a acţiunilor provocatoare din partea regimului nord-coreean, subliniază aceeaşi sursă.

Totuşi, o eventuală escaladare din partea Coreei de Nord nu este considerată certă, mai notează Asia Times. Cu toate acestea, potrivit aceleiaşi surse, combinarea unor factori precum presiunile economice, redistribuirea resurselor militare americane şi diminuarea capacităţilor defensive din regiune ar putea influenţa dinamica de securitate în Peninsula Coreeană.

Teoria dobâzii
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Mai. 2026
Euro (EUR)Euro5.2180
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.4644
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6974
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.0453
Gram de aur (XAU)Gram de aur653.5812

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
datacenter-forum.ro
rod-print.ro
Cotaţii fonduri mutuale
targulnationalimobiliar.ro
carieraenergetica.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb