"AstraZeneca" ar putea vinde divizia "Astra Tech"

ALINA VASIESCU
Ziarul BURSA #Internaţional / 17 noiembrie 2010

"AstraZeneca" Plc, al doilea producător de medicamente din Marea Britanie, vrea să vândă "Astra Tech", divizia suedeză producătoare de implanturi dentare şi aparatură medicală, pentru circa 2 miliarde dolari, spun surse apropiate situaţiei, citate de presa străină. Potrivit acestora, "JPMorgan Chase & Co." ajută societatea britanică să găseas­că un cumpărător pentru "Astra Tech".

Sursele menţionate mai afirmă că "AstraZeneca" vrea să înstrăineze şi lanţul de centre ambulatorii "Aptium Oncology", destinat bolnavilor de cancer, pe care îl deţine în Statele Unite. Lanţul va fi vândut pentru aproximativ 500 de milioane de dolari, conform surselor.

Purtătorul de cuvânt al "AstraZeneca", Laura Woodin, a declarat că societatea nu comentează niciodată zvonurile apărute pe piaţă. Nici purtătorul de cuvânt al "JPMorgan" nu a făcut vreo declaraţie cu privire la o eventuală tranzacţie.

"Astra Tech" are 2.200 de angajaţi şi deţine subsidiare pe 16 pieţe. Compania din Suedia a avut vânzări de 374 milioane de euro în 2009.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

18 Iul. 2025
Euro (EUR)Euro5.0736
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3612
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4336
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8607
Gram de aur (XAU)Gram de aur470.1608

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
industrylink.eu
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
industrylink.eu
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb