Autorităţile statului român ne induc deliberat în eroare cu privire la rata efectivă de absorbţie a fondurilor structurale în România

F.A.
Fonduri Europene / 14 iulie 2011

Ca urmare a recentei lansări a raportului Institutului pentru Politici Publice (IPP) Fondurile europene - de la oportunitate de dezvoltare la buget de pradă, constatăm apariţia unor reacţii din partea conducerilor Autorităţilor de Management criticate în material, prin care fiecare prezintă propria variantă de rată de absorbţie a banilor din programele operaţionale, cu cifre deformate şi metodologii diferite de calcul (unii raportând plăţile făcute prin raport cu alocarea financiară totală, în timp ce alţii în raport cu sumele rambursate de Comisia Europeană), tocmai în perioada în care Guvernul şi Premierul fac evaluări cu privire la capacitatea de absorbţie a banilor europeni, arată un comunicat remis redacţiei.

Rata de absorbţie a fondurilor structurale a devenit o competiţie purtată de fapt între miniştri prin funcţionarii din subordine. Din neconcordanţele între cifrele prezentate de diferite instituţii ale statului, ministerele pe de o parte şi ACIS pe de alta, concluzionăm că, de fapt, Primul Ministru, Preşedintele, întreaga societate nu au în acest moment o imagine clară şi corectă a gradului de absorbţie a fondurilor pentru că fiecare minister raportează ce îi convine şi calculează după cum îl avantajează.

Comandă “Constituţia Libertăţii „E” “Citeste “Constituţia Libertăţii „E” “Read SUPPLEMENT BURSA THE CONSTITUTION OF LIBERTY „E” “
rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

26 Aug. 2026
Euro (EUR)Euro5.2589
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.5077
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6086
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină6.1429
Gram de aur (XAU)Gram de aur670.0256

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
canva.site
letapeseries.com
rod-print.ro
explorebucharest.ro
aiee.ro
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda “Teoria dobânzii“Citeste “Teoria dobânzii“Read “INTEREST RATE THEORY“
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb