Banca de Export-Import a Chinei a acordat împrumuturi de 289 de miliarde de dolari pentru iniţiativa „O Centură, un drum”

C.A.
Internaţional / 18 februarie, 15:13

Banca de Export-Import a Chinei a acordat împrumuturi de 289 de miliarde de dolari pentru iniţiativa „O Centură, un drum”

Banca de Export-Import a Chinei avea la sfârşitul lunii ianuarie în bilanţurile sale împrumuturi restante în valoare de peste 2.000 de miliarde de yuani (289 de miliarde de dolari) acordate în sprijinul iniţiativei "O Centură, un drum" a preşedintelui Xi Jinping, relatează Agerpres.

Împrumuturile pe care China Exim Bank le-a acordat unui număr de peste 130 de ţări, au fost direcţionate în mare parte către import-export, infrastructură de bază, producţie avansată, dezvoltare ecologică şi îmbunătăţirea mijloacelor de trai ale oamenilor, printre alte domenii de investiţii, transmite sursa.

Preşedintele Chinezi, Xi Jinping, a lansat iniţiativa „O Centură, un drum” în anul 2013, urmărind iniţial să conecteze Asia de Est la Europa prin infrastructură fizică. Ulterior, obiectivele acesteia s-au extins în Africa, Oceania şi America Latină.

Susţinătorii iniţiativei spun că aceasta aduce dezvoltare şi prosperitate ţărilor partenere, în timp ce criticii spun că Beijingul o foloseşte ca instrument pentru a-şi spori influenţa politică şi că împovărează ţările în curs de dezvoltare în datorii pe care se luptă să le ramburseze, precizează Agerpres.

Un raport publicat luna trecută de iniţiativa ONE Data arată că multe ţări africane cheltuiesc acum mai mulţi bani pentru rambursarea datoriilor către China decât primesc sub formă de noi finanţări.

Finanţarea pentru iniţiativa „O Centură, un drum” a provenit, de asemenea, de la China Development Bank, Fondul Drumul Mătăsii şi băncile comerciale de stat din China, printre alte surse, mai notează Agerpres.

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

Harta noii economii fragmentate
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

11 Mar. 2026
Euro (EUR)Euro5.0937
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3887
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.6377
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.9009
Gram de aur (XAU)Gram de aur732.3520

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
afeer.ro
greenppa.ro
disb.ro
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb