Hezbollah a avertizat locuitorii israelieni să evacueze localităţile aflate la mai puţin de 5 km de frontiera cu Libanul, conform BBC. Avertismentul a fost transmis într-un mesaj publicat în limba ebraică pe canalul său de Telegram, în această dimineaţă.
„Agresiunea armatei voastre împotriva suveranităţii Libanului şi a cetăţenilor paşnici, distrugerea infrastructurii civile şi campania de expulzare pe care o desfăşoară nu vor rămâne fără răspuns”, a declarat Hezbollah, potrivit sursei citate.
Armata israeliană a început un val de lovituri asupra Libanului târziu joi seară, după ce le-a cerut oamenilor să părăsească suburbiile sudice ale Beirutului, bastion al Hezbollah, precizează aceeaşi sursă.
Conform BBC, cu puţin timp în urmă, Forţele de Apărare ale Israelului (IDF) au anunţat, de asemenea, că au început „un val amplu de lovituri împotriva infrastructurii regimului terorist iranian din Teheran”.

















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 06.03.2026, 11:20)
Mare minune ca anunta,nu-mi vine sa cred dar oricum, cred ca erau evacuati!Conteaza totusi,poate le vine mintea la cap si autoritatilor iraniene insa nu prea cred atata timp cat si-au macelarit propriul popor!Au murit mai multi protestatari decat gardieni,ayatollahi,etc ucisi de Israel si SUA