Reducerea dobânzii de politică monetară, decisă azi de BNR, dar ar trebui realizată şi reducerea nivelului rezervelor minime obligatorii, a declarat analistul financiar Bogdan Baltazar.
"BNR trebuie să dea banii băncilor comerciale înapoi. Acum aplică un nivel uriaş, de 40 la sută, la rezervele obligatorii în valută. La lei, nivelul rezervei minime ar trebui redus până la 15 la sută, de la 18 la sută, în prezent, pentru ca băncile comerciale să poată avea mai multi bani", a spus Baltazar, la un postul de televiziune privat .
Consiliul de Administraţie al Băncii Naţionale a decis, azi, reducerea dobânzii de politică monetară la nivelul de 9,5 la sută pe an, de la 10,0 la sută, începând cu 7 mai.


















































