Bolojan: „Guvernul analizează măsuri pentru temperarea scumpirii carburanţilor”

A.G.
Politică / 20 martie, 19:16

Sursa foto: Facebook / Ilie Bolojan

Sursa foto: Facebook / Ilie Bolojan

Guvernul analizează măsuri pentru limitarea creşterii preţurilor la carburanţi, în contextul tensiunilor din Orientul Mijlociu şi al perturbării lanţurilor de aprovizionare, a anunţat premierul Ilie Bolojan, într-o postare pe pagina sa oficială de Facebook.

Potrivit acestuia, discuţiile au avut loc împreună cu miniştrii Alexandru Nazare şi Bogdan Ivan, precum şi cu reprezentanţi ai Ministerului Economiei, ANAF, Consiliului Concurenţei şi ANPC, fiind analizate situaţia aprovizionării, evoluţia preţurilor şi perspectivele pentru perioada următoare, conform sursei citate.

Premierul a afirmat că, pe pieţele internaţionale, preţurile combustibililor au crescut cu 40-60%, ca efect al blocajelor din aprovizionare, evoluţie care afectează inclusiv România, potrivit postării pe Facebook. În acest context, autorităţile verifică modul de formare a preţurilor, pentru a evita eventuale creşteri speculative, echipele tehnice urmând să continue analiza şi în perioada următoare, potrivit postării lui Ilie Bolojan.

O nouă întâlnire este programată la începutul săptămânii viitoare, pentru definitivarea soluţiilor, a mai precizat premierul pe Facebook.

Acesta a subliniat, conform aceleiaşi surse, că opţiunile sunt limitate, în condiţiile în care preţul ţiţeiului este determinat de piaţa internaţională, iar lanţurile de aprovizionare sunt afectate. În acelaşi timp, o eventuală plafonare a preţurilor ar putea conduce la penurie, în timp ce reducerea accizelor trebuie să fie sustenabilă pentru buget şi să se reflecte efectiv în preţuri, a explicat Bolojan pe Facebook.

Potrivit postării publicate, premierul a mai afirmat că guvernul va evita măsuri „populiste” şi va urmări soluţii care să limiteze efectele negative asupra economiei, cu impact minim asupra bugetului.

Opinia Cititorului ( 6 )

  1. Până analizează acești mari necunoscători in ale economiei de piață,care bagă adânc mana în buzunarele românilor prin creșteri de taxe și impozite economia moare...eu nu înțeleg ce sa analizezi...?Praful de pe tobă,sărăcia din buget?Până una alta planificarea bugetară se duce dracului cu analfabetismul vostru.Ce sa analizezi?Ia măsuri.

    Taie TVA și acciza la combustibil și la energia electrică,scade TVA la alimente ,crește indemnizația pentru mame(crești natalitatea),scade impozitele că nu ești Elveția că altfel nu va vad bine...nici cu bugetul,nici cu deficitul.Renegociaza dobânzile la creditele luate.Elimina tot ce nu este important că instituții și digitalizează tot. 

    1. Romanii, asteapta o solutie in privinta stopari cresteri pretului la carburanti care ii va saraci si mau mult pe romani.Bolojan, le-a transmis romanilor ca el este in analiza si la momentul in care va lua o masura o va anunta public.Surse bine informate, sustin ca Bolojan , nu aprimit inca OKiul de la mama sa cum sa intervina in acest caz, iar batrana, inca mai da in bobi, pentru a gasi o solutie.Ce copil ascultator. !

      Chiar este o problema complicata, daca reduci accizele si TVA iti scad veniturile la buget si abia l ai aprobat; daca plafonezi pretul poti sa te trezesti ca Ungaria unde nu se mai gasea motorina si treceau granita in Romania sa cumpere; daca reduci adaosul benzinarilor, cei care fac si productie Interna se pot descurca dar ceilalti s ar falimenta

    "temperarea scumpirii carburanţilor"

    foarte simpla,reduceti cantitatea de carburanţi, 

    CADOU Ucrainei,si nu mai avem nici o problema,

    scuze de ideea total putinista si politic incorecta. 

    Bolojan nu gândește nimic ca nu poate.

    issue si arhanghelii la photo-shoot inainte de cina cea de taina cu caviar

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

rominsolv.ro
danescu.ro
ziarlanegru.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

16 Apr. 2026
Euro (EUR)Euro5.0918
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3226
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.5172
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8523
Gram de aur (XAU)Gram de aur668.6095

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
boromir.ro
Cotaţii fonduri mutuale
antreprenorinvremuritulburi.ro
Turul Dobrogei Ciclism
uniprest.ro
targulnationalimobiliar.ro
solarenergy-expo.ro
thediplomat.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb