Premierul Ilie Bolojan a declarat că, în cazul în care moţiunea de cenzură nu va fi votată în Parlament, Guvernul va funcţiona în condiţii normale, dar vor fi necesare consultări pentru asigurarea unei susţineri stabile, având în vedere priorităţile imediate ale ţării, conform Agerpres.
„Dacă moţiunea nu trece, Guvernul funcţionează în condiţii normale. Asta înseamnă că e nevoie în perioada următoare de consultări parlamentare în aşa fel încât şi în această situaţie să se găsească o formulă de susţinere stabilă, relativ stabilă, pentru că avem câteva priorităţi de îndeplinit, ca ţară, indiferent cine este la guvernare”, a spus Ilie Bolojan, transmite sursa.
El a explicat că principalele priorităţi vizează accesarea fondurilor prin Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, care depinde de îndeplinirea jaloanelor de reformă, dar şi finalizarea investiţiilor până la finalul lunii august pentru absorbţia efectivă a fondurilor, indică sursa.
Referitor la situaţia în care moţiunea de cenzură ar fi adoptată, premierul a precizat că se va aplica procedura constituţională standard pentru formarea unui nou guvern, conform Agerpres.
„În cazul în care săptămâna viitoare moţiunea va trece, aşa cum este procedura constituţională, Guvernul rămâne în funcţie sub forma unui interimat, dublat de validarea unui nou Guvern, iar pentru validarea unui nou Guvern se va aplica procedura constituţională. Partidele vor participa la consultări cu preşedintele României, vor putea face propuneri, iar preşedintele României, analizând propunerile, va încredinţa unui premier formarea Guvernului. Aceasta este ipoteza standard care este prevăzută constituţional”, a declarat Ilie Bolojan.






















































Opinia Cititorului