Premierul Ilie Bolojan a declarat că majorarea impozitelor pe proprietate pentru persoanele fizice, aplicată de la începutul anului viitor, reprezintă o măsură necesară şi un angajament asumat de România în anii trecuţi, având în vedere că ponderea acestor taxe în PIB era printre cele mai mici din Uniunea Europeană.
Şeful Executivului a afirmat că primele două pachete fiscale adoptate - cel din iulie şi cel din august - au avut efecte importante asupra veniturilor bugetare, în ciuda constrângerilor generate. „Măsurile s-au dovedit corecte şi inevitabile. În trimestrul al treilea, faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, veniturile au crescut cu aproape 10 miliarde de lei: încasările din impozitul pe venit şi TVA au urcat cu aproximativ 15%, iar contribuţiile la Casa de Sănătate au avansat cu 8,5%”, a spus Bolojan.
Premierul a subliniat că disciplina bugetară începe să se vadă şi pe partea de cheltuieli. În octombrie, comparativ cu anul trecut, cheltuielile bugetului de stat au scăzut cu peste 500 de milioane de lei, salariile din sectorul public coborând de la 14,2 miliarde lei la 13,6 miliarde lei.
„Nu putem corecta deficitul - 9,4% anul trecut, 8,4% anul acesta şi ţintă de aproximativ 6% pentru anul viitor - fără măsuri de reducere a cheltuielilor. Obiectivul este evitarea introducerii unor noi taxe şi impozite”, a mai afirmat premierul. Acesta a precizat că pachetul fiscal care urmează să intre în vigoare în decembrie, împreună cu reforma administraţiei, va sta la baza construcţiei bugetare pentru 2026.
Referindu-se la creşterea impozitelor pe proprietate, Bolojan a explicat că România are printre cele mai reduse niveluri din UE atunci când raportăm aceste taxe la puterea de cumpărare. „Toate aceste impozite reprezintă venituri pentru autorităţile locale, care finanţează asfaltări, reţele de utilităţi, reabilitări de şcoli, spitale şi blocuri. Sunt contribuţia directă a fiecărui cetăţean la dezvoltarea localităţii în care trăieşte”, a precizat premierul.

















































1. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.11.2025, 05:42)
mie mi se pare o necesitatate să il calc pe el in picioare nenorocitul.
singurul care a tăiat de la persoanele cu handicap si urmașii Eroilor Martiri
deci sa aiba si el un handicap si un parinte impuscat
2. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.11.2025, 09:38)
CUM PT cew e" necesara" marirea impozitelor pe proprietate, sa platim lenea si hotia politicienilor si bugetarilor din primarii.
2.1. fără titlu (răspuns la opinia nr. 2)
(mesaj trimis de anonim în data de 22.11.2025, 09:43)
Cand m-am plans ca ma plimba de la o institutie la alta pt hartii cand tot ei le emit, de ce nu comunica ei direct, o functionara obraznica din primarie mi-a spus, daca nu-ti convine, muta-te in Germania ca acolo asa e(eficienta si respect pt contribuabil). Doar ca nu mai suntem pe vremea lui ceausescu cum cred multi asa ca le-am zis :plecati voi!
Fac hartogaraie aiurea sa-si justifice posturile.
3. fără titlu
(mesaj trimis de anonim în data de 22.11.2025, 10:45)
Socialismul si feminismul vin buluc si peste Romania , dupa ce au invadat occidentul