Bolojan: Revolta anticomunistă de la Braşov rămâne un reper

T.B.
Politică / 15 noiembrie, 18:11

Bolojan: Revolta anticomunistă de la Braşov rămâne un reper

Revolta anticomunistă de la Braşov rămâne un reper al rezistenţei în faţa nedreptăţii, amintindu-ne de datoria pe care o avem, ca societate, de a apăra şi garanta drepturile şi libertăţile cetăţeneşti şi de a consolida democraţia constituţională - ca formă de apărare împotriva oricărei forme de autoritarism, a transmis premierul Ilie Bolojan, la 38 de ani de la revolta anticomunistă din 15 noiembrie 1987 de la Braşov, conform Agerpres.

"Cu 38 de ani în urmă, în plină dictatură, la Braşov izbucnea prima revoltă anticomunistă, un protest spontan al muncitorilor transformat rapid într-o amplă mişcare de stradă a oamenilor care au avut curajul extraordinar de a spune "nu" dictaturii şi minciunii şi care au arătat lumii întregi că niciun sistem, oricât de opresiv ar fi, nu poate îngrădi dorinţa de libertate şi demnitate a românilor. Această revoltă, strigăt de disperare şi act de curaj colectiv, a spart zidul tăcerii impuse de regimul totalitar de atunci şi a deschis drumul către Revoluţia din Decembrie 1989, care a dus la prăbuşirea dictaturii. Revolta anticomunistă de la Braşov rămâne un reper al rezistenţei în faţa nedreptăţii, amintindu-ne de datoria pe care o avem, ca societate, de a apăra şi garanta drepturile şi libertăţile cetăţeneşti şi de a consolida democraţia constituţională - ca formă de apărare împotriva oricărei forme de autoritarism", a afirmat Ilie Bolojan.

Premierul a transmis că, în contextul actual, este datoria generaţiilor prezente să protejeze adevărul istoric şi să construiască o societate rezilientă, întemeiată pe valori democratice.

"Respect faţă de curajul cu care ei au înfruntat opresiunea totalitară pentru a ne redobândi drepturile şi libertăţile ce le-au fost încălcate românilor timp de mai multe decenii! Astăzi, într-un context regional marcat de provocări de securitate, de campanii de dezinformare şi tentative de rescriere a istoriei naţionale, avem datoria morală de a proteja adevărul istoric şi memoria celor care s-au jertfit pentru libertate, să combatem falsificarea istoriei noastre recente care alimentează nostalgia faţă de un regim ce a încălcat demnitatea umană şi să construim împreună o societate rezilientă, întemeiată pe valori democratice", a arătat Ilie Bolojan.

Opinia Cititorului ( 11 )

  1. Asa este,

    acolo s-a nascut USR si salvatorii Romaniei,

    pro-europenii si pro-razboinicii adevarati. 

    1. Bolojaf cu texte slabe de tot,

      se pricepe doar la Pachetele de Austeritate,

      facute exclusiv ptr. romanii saraci. 

    Jos palaria pentru domnul Bolojan ! Nu se mai vorbeste despre acele timpuri. .

    Nu are Bolojan nici o legătură, doar se baga in seama, oricum nu știe sa conducă guvernul si are doar tupeu de tirist.

    1. Ilie SARACIE. Vorbeste cu fratii MICULA sa iti pregateasca ELICOPTERU, ca daca nu, o sa ajungi la PERIPRAVA la taiat de STUF.!

      Ați răspuns la opinia 3 [ a unui tupeist, ca să nu zic mârlan, mare cunoscător întru toate cele și care din modestie, se trage de șireturi chiar cu Primul Ministru ] cu multă eleganță, decență și clarviziune.

      Sunteți un valoros, viitorul vă stă în mână ( și în scris ). 

      N-a fost tirist, are 2 facultati, matematica si ingineria de ce ar fi fost vreodata sofer?

      Georgescu a mintit cu intentie, ca Bolojan a furat un tir, nu din greseala, n-ai cum sa faci aceasta greseala.

      Cand vrei sa faci rau din intentie e grav, arata ca ceva-i putred rau pe dinauntru, de gresit se intampla oricui, dar mincinosii suveranisti stiu ce fac, nu e nici un tir, Bolojan e om cu 2 facultati, n-avea cum sa fie vreodata "tirist".(fara vreo jignire la tiristi) 

      Nu se vede ca are 2 facultăți și unul cioban guverna mai bine decât bolovan

      toate lichelele ce capuseaza bugetul statului tremura in faţa lui Boloan pentru ca este foarte competent si va face curatenie chiar daca este atacat, jignit, obstructionat, acuzat pe nedrept.

      Eu, cred ca Bolojan este el o MARE LICHEA. Cum si cine la propulsat in politica, se stie ,niste INFRACTORI adica fratii MICULA. Ei, au primit de la o alta LICHEA ,adica pnlistul ORBAN, cand erea prim ministru o MITA de 400 de milioane de euro. Stii ce functie avea Bolojan atunci. El, a fost pregatit de catre straini ca si GOGOMANUL Nicusor Dan, care iata iau impus in fruntea Romaniei ca sa lucreze pentru ei. Dupa dezvaluirile din presa amandoi sunt si NISTE SPAGARI pentru ei si familiile lor ,in timp ce prin masurile pe care le iau JEFUIESC romanii de rand in timp ce ei primesc SPAGI GRASE. Ba mai mult BOLOJAN,este presedintele PNL de forma.el fiind un USRIST-SOROSIST fruntas care doreste sa subjuge a treia putere in stat ca sa fure linistiti. Ce ziceti de NAZISTUL GHINEA care spune cu subiect si predicat ca Justitia trebuie acaparata POLITIC. Asa ceva, a facut doar HITLER si voi ii credeti pe astia niste NEPRIHANITI.? Plecati ba de buna voie din Romania ca o sa ajungeti toti la PUSCARIE.!

      Amice. esti...idiot!

Cotaţii Internaţionale

vezi aici mai multe cotaţii

Bursa Construcţiilor

www.constructiibursa.ro

cristim.ro
digi.ro
rominsolv.ro
danescu.ro
arsc.ro
Stiri Locale

Curs valutar BNR

05 Dec. 2025
Euro (EUR)Euro5.0919
Dolar SUA (USD)Dolar SUA4.3707
Franc elveţian (CHF)Franc elveţian5.4427
Liră sterlină (GBP)Liră sterlină5.8310
Gram de aur (XAU)Gram de aur593.4969

convertor valutar

»=
?

mai multe cotaţii valutare

Cotaţii Emitenţi BVB
Cotaţii fonduri mutuale
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
metalshow-tib.ro
ccib.ro
hiperambrozia.com
Teatrul Național I. L. Caragiale Bucuresti
le-chateau.ro
novaplus.ro
cpbucharest.ro
Dosar BURSA - Crizele Apocalipsei
BURSA
Comanda carte
Studiul 'Imperiul Roman subjugă Împărăţia lui Dumnezeu'
The study 'The Roman Empire subjugates the Kingdom of God'
BURSA
BURSA
Împărăţia lui Dumnezeu pe Pământ
The Kingdom of God on Earth
Carte - Golden calf - the meaning of interest rate
Carte - The crisis solution terminus a quo
www.agerpres.ro
www.dreptonline.ro
www.hipo.ro

adb